Miyop ve astigmatizma nedeniyle lasık ve lasek uygulanan hastalarda refraktif ve kontrast duyarlılık sonuçlarının değerlendirilmesi
To evaluate the refractive and contrast sensitivity results of lasik and lasek in patients with myopia and myopic astigmatism
- Tez No: 319123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZETAmaç: Çalışmadaki amacımız miyopi ve astigmatizmanın düzeltilmesinde LASIK ve LASEK yöntemlerinin görme keskinliği, sferik ekivalan, silindirik kırma kusuru ve kontrast duyarlılık açısından değerlendirilmesidir.Hastalar ve Yöntem: DEÜTF Göz Hastalıkları ABD Excimer Lazer Ünitesinde Kasım 2008 ve Kasım 2011 yılları arası miyopi ve astigmatizma nedeni ile LASIK uygulanan 30 hastanın 60 gözü ve LASEK uygulanan 30 hastanın 60 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların işlem öncesi muayenelerinde ortalama en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, sferik ekivalan, silindirik kırma kusuru, kontrast duyarlılık ve korneal topografi sonuçları değerlendirildi. İşlem sonrası 1. ay, 6. ay ve son yapılan muayenelerinde ölçülen ortalama düzeltilmemiş görme keskinlikleri, sferik ekivalan, silindirik kırma kusuru, kontrast duyarlılık, korneal topografi sonuçları ve komplikasyonlar değerlendirildi. LASIK grubu sonuçları ile LASEK grubu sonuçları karşılaştırıldı.Bulgular: Gruplar yaş ve cinsiyet dağılımı açısından benzerdi. Hastaların preoperatif ölçülen ortalama sferik ekivalan(SE), en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri ve en iyi düzeltilmiş kontrast duyarlılıkları arası anlamlı fark saptanmadı. Preoperatif ortalama silindirik kırma kusuru LASEK grubunda anlamlı olarak yüksekti(p=0.02). Preoperatif ortalama santral kornea kalınlıkları ise LASEK grubunda anlamlı olarak düşüktü (p=0.0). Postoperatif 1. ayda ölçülen ortalama SE, silindirik kırma kusuru, kontrast duyarlılık değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı ancak ortalama düzeltilmemiş görme keskinlikleri LASIK grubunda anlamlı olarak yüksekti(p=0.015). Postoperatif 6. ay muayenelerinde ise ortalama SE, silindirik kırma kusuru, düzeltilmemiş görme keskinlikleri ve kontrast duyarlılıklar arası anlamlı fark saptanmadı. Hastaların ortalama son muayene zamanı 13.4 (9 ? 36 ay) aydı. Son muayenelerde de ortalama SE, silindirik kırma kusuru, düzeltilmemiş görme keskinlikleri ve kontrast duyarlılıklar arası anlamlı fark saptanmadı. Hem LASIK hem de LASEK grubunda son muayene de saptanan ortalama düzeltilmemiş görme keskinliği ve kontrast duyarlılık düzeyleri, preoperatif en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ve kontrast duyarlılık değerlerinden yüksekti. Hiçbir gözde ektazi ve flep komplikasyonu gelişmedi. LASIK grubunda %1.6 gözde, LASEK grubunda ise %6 gözde regresyon gözlendi. LASEK grubunda 2 gözde 6. ayda kaybolan grade 1 haze gözlendi.Sonuç: Miyopi ve astigmatizmanın düzeltilmesinde hem LASIK hem de LASEK yöntemleri etkili ve güvenli prosedürler olarak görünmektedir. Hızlı görsel rehabilitasyon ve postoperatif ağrı olmaması LASIK yönteminin avantajları iken, düşük komplikasyon riski LASEK yönteminin avantajıdır. Kornea kalınlığı normal olan, travma riski olmayan, kapak aralığı normal olan, normal kornea epiteli olan ve mikrokeratom korkusu olamayan hastalarda her iki yöntemde tercih edilebilir. İki yöntem arasında sonuç görme keskinlikleri ve kontrast duyarlılıklar arası fak saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPurpose: To document and compare the mean visual acuity, spherical equivalent(SE), cylindirical refractive error and contrast sensitivity results of LASIK and LASEK in patients with myopia and myopic astigmatism.Patients and Methods: A retrospectgive review of the patients who underwent LASIK or LASEK for myopia or myopic astigmatism between November 2008 and November 2011 was performed at Department of Ophthalmology Dokuz Eylul University School of Medicine. Preoperative data collected were, mean SE, mean cylindirical refractive error, mean contrast sensitivity, best corrected visual acuity(BCVA) and mean CCT. Postoperative data included mean SE, uncorrected visual acuity(UCVA), mean CCT and complications at 1, 3, 6 months and the last control. Results of the LASIK group were compared to that of the LASEK group.Results: LASIK group consisted of 60 eyes of 30 patients and LASEK group consisted of 60 eyes of 30 patients. All exams and surgeries were performed by one surgeon(ZO). Two groups were similar in terms of age and gender. Mean preoperative SE, BCVA and best corrected contrast senitivity values of the two groups were similar. Mean preoperative cylindirical refractive error values were statistically higher in LASEK group(p=0.02). Mean preoperative CCT values were statistically thinner in LASEK group(p=0.0). At postoperative first month; mean SE, cylindirical refractive error and contrast sensitivity values were not statistically significantly different, but mean UCVA values were statistically higher in LASIK group (p=0.015). At postoperative sixth month mean SE, cylindirical refractive error, contrast sensitivity and UCVA values were not statistically significantly different. Mean last exam time was 13.4 (9 ? 36 month) months. Also at the last exams; mean SE, cylindirical refractive error, contrast sensitivity and UCVA values were not statistically significantly different. Mean UCVA and contrast sensitivity values at the last exam were higher than the preoperative mean BCVA and contrast sensitivity values in both LASIK and LASEK groups. Most common complications were regression (%1.6 LASIK patient vs %6 LASEK patients) and grade 1 haze (2 LASEK patients)Conclusion: Both LASIK and LASEK procedures are effective and safe for correction of myopia and myopic astigmatism. Quick visual rehabilitation and the less postoperative pain are the advantages of LASIK and low complication risk is the advantage of LASEK. The patients with normal corneal thickness and epithelium, normal lid aperture and low trauma risk are eligible for both procedures.