Hastanemize başvuran toplumda gelişen pnömoni tanılı hastalarda Türk Toraks Derneği 2009 pnömoni rehberine uygun tedavi verilen ve verilmeyen grupların karşılaştırılması
Comparison of two groups who were treated according to 2009 Turkish Thoracic Society guide of diagnosis and treatment community acquired pneumonia in adults in our hospital
  1. Tez No: 319122
  2. Yazar: ÖZNUR KILIÇ SOYLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; hastanemizde tanı alan toplumda gelişen pnömoni tanılı hastalarda Türk Toraks Derneği 2009 pnömoni rehberine uygun tedavi verilen ve verilmeyen grupların hastanede kalış süresi, tedavi maliyeti ve tedavi etkinliğinin karşılaştırılmasıdır.Gereç ve Yöntem: Kasım 2010-Kasım 2011 tarihleri arasında DEÜTF Hastanesi'ne başvuran ve TGP tanısı almış tüm hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların demografik özellikleri, tanı anında mevcut semptomları, fizik muayene bulguları, laboratuar bulguları, radyolojik bulguları, CURB-65 ve PSI skorları, verilmiş olan tedaviler ve izlemde tedavi yanıtı, hastanede yatış süreleri, direkt tedavi maliyeti TTD pnömoni veritabanına kaydedilmiştir. Kayıtları yapılmış olan hastalar ?Türk Toraks Derneği Erişkinlerde Toplumda Gelişen Pnömoni Tanı ve Tedavi Uzlaşı Raporu(2009)? göz önüne alınarak rehbere uyumluluğu açısından değerlendirilmiştir.Bulgular: Bu çalışmada TGP tanısı alan 156 hasta çalışmaya alındı. Hastaların 66'sı (%42.3) kadın, 96'sı (%57.7) erkek, yaş ortalaması 70.4 saptandı. En sık başvuru semptomları öksürük %94.9, pürülan balgam çıkarma %77.6, ateş yüksekliği %58'di. Eşlik eden komorbid hastalıkları; KOAH %29.5, astım %3.2, akciğer kanseri %8.3, kardiyovaskuler hastalık %32.7 ve DM %12.8 olarak saptandı. Hastaların %67.3'üne rehbere uygun tedavi verildiği görüldü.Rehbere uygun tedavi verilen ve verilmeyen grup karşılaştırıldığında cinsiyet ve semptomlar açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Rehbere uygun tedavi verilen hastaların yaş ortalamalarının daha fazla olduğu saptandı ve KOAH daha sık saptandı. Rehbere uygun tedavi verilen hastaların PSI ve CURB65 skorlarının daha fazla olduğu ve hastaların %8'inde tedavinin ölümle sonuçlandığı görüldü.Rehbere uygun tedavi verilen hastalarda kombinasyon tedavisi ve florokinolon tedavisi verilen hastalar karşılaştırıldığında yaş, komorbid hastalıklar, PSI ve CURB-65 skorları, hastanede yatış süreleri ve tedavi maliyeti açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.Sonuç: Rehbere uygun tedavi verilen ve verilmeyen grupların hastanede kalış süresi, tedavi maliyeti ve tedavi etkinliği açısından anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Objective of this study was to compare whether there was any difference in length of stay, cost of treatment and treatment outcome in patients who were treated according to 2009 Turkish Thoracic Society Guide of Diagnosis and Treatment of Community Acquired Pneumonia in adults(TTSCAPG).Material and Methods: In this study, patients with community-acquired pneumonia were included between November 2010 through November 2011 in the DEUMF Hospital. Their demographic characteristics, symptoms, physical examination, laboratory data, radiological data, CURB-65 and PSI scores, medical treatment, lenght of stay and cost of treatment were entered into TTS pneumonia database. Cases were examined about their accordance with TTSCAPG.Results: In this study , 156 patients with community-acquired pneumonia were included. 42.3% were women, 57.7% were men. Mean age was 70.4 years. The initial symptoms were cough 94.9%, sputum 77.6% and fever58%. The most common diseases were chronic obstructive pulmonary disease (29.5%), astma (3.2%), lung cancer (8.3%), cardiovascular disease (32.7%) and diabetes mellitus (12.8%). 67.3% of the patients were treated according to the guideline.When we discussed the groups which were treated in accordance with the guideline; there was not a difference between gender and symptoms. The patients which were treated according to the guideline, mean age was higher and they had COPD commonly. Also their PSI and CURB-65 scores were higher and their mortality rates were 8%.The patients which were treated according to the guideline, were examined; when we discussed the groups which were given combination therapy or fluorokinolon; there was not a statistically difference in terms of age, diseases, PSI and CURB-65 scores, length of stay, cost of treatment.Conclusion: There was not a difference in length of stay, cost of treatment and treatment outcome in patients who were treated according to 2009 TTSCAPG.