Kolon kanseri hastalarının gastroskopik, mide kanseri hastalarının kolonoskopik bulgularının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective assesment of gastroscopic findings with colon cancer and colonoscopic findings with gastric cancer patients
  1. Tez No: 319139
  2. Yazar: DEMET IŞIK BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kolon kanseri hastalarında gastroskopik ve mide kanseri hastalarında ise kolonoskopik lezyonları belirleyerek malignite varlığı ile bu lezyonlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.Gereç: Ocak 2006-Aralık 2011 tarihleri arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı endoskopi ünitesine başvuran hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Kolon ve mide adenokanseri tanısı almış hastalara tanı sonrasında yapılmış gastroskopi ve kolonoskopiler belirlendi. 101 kolon kanseri hastasının ve 53 mide kanseri hastası çalışmaya alındı. Kontrol grubuna ise yine aynı tarihler arasında başvuran, endoskopisinde malignite olmayan hastalardan, kolon kanseri için 115 ve mide kanseri için 112 hasta belirlendi.Bulgular: 53 mide kanseri hastasından 2(%3,8)'sinde kolon kanseri ve 13(%24,5)'ünde toplam 22 kolon polibi tesbit edildi. Kontrol grubunda kolon kanserine rastlanmazken, 112 hastanın 27(%24,1)'sinde toplam 36 kolon polibi tesbit edildi. Her iki grup polip sayısı ve adenomatöz polip yönünden kıyaslandığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p>0,05). 101 kolon kanseri hastasının gastroskopisinde ise 1(%1) hastada şiddetli displazi ve 10(%9,9) hastada mide polipi saptanırken, kontrol grubunda 1(%0,8) hastada hafif derecede displazi ve 11(%9,6) hastada mide polipi saptandı. Her iki grup polip sayısı ve adenomatöz polip yönünden kıyaslandığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi.Sonuç: Çalışmamızda gruplar arasında kolonoskopi ve gastroskopi bulguları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemekle beraber malignite hastalarında ikinci primer kanser gelişimine yönelik daha fazla sayıda hasta grupları ve yeterli endoskopik tetkikler ile yapılacak prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to find the gastroscopic lesions in colon cancer patients and colonocopic lesions in gastric cancer patients with exhibiting the relationship between these lesions.Methods: Patients who referred to endoscopy unit of Ondokuz Mayis University Faculty of Medicine, Department of Gastroenterology between January 2006 and December 2011 were included in the study. Colon adenocancer patients who underwent gastroscopy after diagnosis and gastric adenocancer patients who underwent colonoscopy after diagnosis for any reason were obtained. 101 colon cancer and 53 gastric cancer patient were included in the study. In colon cancer control group, 115 patient were selected who had normal colonoscopy and than performed gastroscopy. Gastric cancer control group, 112 patient were selected who had normal gastroscopy and than performed colonoscopy.Results: We observed colon cancer in 2(%3.8) patients and totally 22 colon polyps in 13(%24.5) patients from 53 gastric cancer patients. There was no colon cancer diagnosis and totally 36 colon polyps found in 27(%24.1) in control group patients. There was no statistically significance in both groups about the number and adenomatous polyps ratio. In colon cancer group, 1(%1) patient had severe dysplasia and 10(%9,9) patients had gastric polyp; but in control group, there was 1(%0.8) mild dysplasia and 11(%9.6) gastric polyp. There was no statistically significance in both groups about the number and adenomatous of polyps.Conclusion: We don?t find statistically significant difference among the groups and propose that more prospective studies must need for determining the second primary cancer in malignancy patients.