Doğumsal kalp hastalığı olan yetişkin hastaların; hastalıkları, hastalıklarının komplikasyonları ve tedavisi hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Assesing adult patients with congenital heart diseases knowledge about their disease, complications and treatement
  1. Tez No: 319140
  2. Yazar: FATİH SUNA
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET KEMAL BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Doğumsal kalp hastalığı bir çok hasta için kronik bir hastalıktır; çünkü düzeltici ve palyatif yaklaşımlar sekellere ve rezidülere neden olmaktadır. Bu hastalar; atriyal aritmilere, bakteriyal endokardite, konjestif kalp yetersizliği yada pulmoner vasküler hastalıklara adaydır. Hayat kalitesini yükseltmek ve komplikasyon risklerini minimale indirmek için, ağır fiziksel aktiviteleri kısıtlamak, bir tedavi rejimine bağlı kalmak, endokarditi önlemek için spesifik hijyen kurallarına ve endokardit profilaksisine uymak gerekir.Bu araştırma; doğumsal kalp hastalığına sahip yetişkin hastaların, hastalıkları hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır.Method: Çalışma için; okuma-yazma bilen, 18 yaşını doldurmuş, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji bölümünde tanı alan, ocak 2002-2012 tarihleri arasında en az bir kez kontrole gelen, mental gelişimi normal olan 58 doğumsal kalp hastası alındı. Araştırmanın anket formu, Leuven bilgi anketi11 türkçeye çevrilip yeni sorular ilave edilerek yeniden oluşturuldu.Bulgular: Hastaların % 62,1'i hastalığının adını biliyordu. Ancak hastaların % 13,8'i bir diagram üzerinde hastalığının anatomik lokalizasyonunu gösterebildi. Çalışma grubunun % 56,8'i düzenli aralıklarla takiplere geliyordu. Hastaların sadece % 3,4'ü endokarditin tanımını bildi. Çalışma grubunun yalnızca % 24'ü, hastalığının çocuklarına geçip-geçmeyeceğini, geçerse hangi oranda geçeceğine dair bilgi sahibi idi. Bayan hastaların % 96,2'sinin kontrasepsiyon yöntemleri hakkında bir bilgisi yoktu.Sonuç: Çalışmamız göstermiştir ki; doğumsal kalp hastalığı olan yetişkinlerin hastalıkları hakkındaki genel bilgileri yüzeysel olup, tedavi, izlem ve komplikasyonlar hakkındaki eğitimleri yetersizdir.Bu nedenle hasta eğitimi takibin önemli bir parçası olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Congenital heart disease is in many cases a chronic disorder because of the residual effects and sequelae of corrective or palliative procedures. These patients are thus prone to complications such as atrial arrhythmias, bacterial endocarditis, congestive heart failure, or pulmonary vascular disease. To minimise the risk of complications and to enhance overall health status, patients are expected to adopt certain health behaviours, such as restricting severe physical activity, adhering to a prescribed regimen of drug treatment, or engaging in specific hygienic measures to prevent endocarditis.In this study,it has been intended to assess how much adults with congenital heart disease understand about their heart defect and to determine the topics on which they lack of knowledge.Method: For the study, 58 patients with congenital heart disease who are literate, are full legal age, are diagnosed in the Department of Child Cardiology in Ondokuz Mayıs University, have come for the check at least one time between January 2002-2012 and also are mentally normal have been included. Leuven Knowledge Questionnaire 11 which is the questionnaire form of the study has been reformed by being translated in Turkish and also by being added new questions.Findings: %62,1 of the patients knew the name of his/her ilness. But only % 13,8 of the patients could show the anatomic localization of his/her ilness on a diagram. %56,8 of the patients were coming the follow up regularly. Only %3,4 of the patients knew the definition of ?endocardit?.Just the %24 of the patients had the knowledge about whether or not he/she could transmit the disease on his/her child and about how much it would be transmitted if the disease was transmitted. %96,2 of the female patients didn?t know anything about contraception methods.Conclusions: Our study has showed that our patients know about their heart disease very sufficially and also they seriously lack of knowledge about some important topics. So,patient education should be an important part of the follow up.