İstanbul'da çalışan kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının doğum şekli ile ilgili görüş ve önerileri
Obstetrics and gynaecology specialists' views and suggestions about types of birth delivery in İstanbul
  1. Tez No: 319168
  2. Yazar: GÜLNİHAL BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞANDA ÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda sezaryen oranları giderek artmış, doğum şekli vajinal doğumdansezaryen doğumuna dönmüştür. Kadınlarbedenlerinin doğal yetisiyle yapabildikleri doğumu medikal alanda hastanede, kadın hastalıkları vedoğum uzmanının(KHD uzmanı) kontrolünde gerçekleştirmektedir.Amacımız KHD uzmanlarının doğuma bakış açısını, sezaryen oranının artış nedenlerine ilişkin görüşlerini ve önerilerini değerlendirmektir.Araştırma nitelikseldir. İstanbul'daki iki büyük doğumevinde iki odak grup görüşmesi ve farklı hastanelerde çalışan farklı özelliklere sahip 31 uzmanla derinlemesine görüşme yapılmıştır. VerilerAtlas.ti programı ile analiz edilmiş; uzmanların doğuma bakış açısı, doğumu nasıl algıladığı, nasıl tanımladığı değerlendirilmiştir.Doğumun riskli bir olay olduğu algısı ve hastanede yapılması gerektiği görüşü,KHD uzmanları arasında yaygın görüş olarak ortaya çıkmıştır.Tıbbi teknolojinin gelişimiyle beraber sezaryenin kolay olarak algılanan bir operasyon olduğu belirtilmiştir. Kadınlarda doğurganlık yaşının yükselmesi, obezitenin artışı gibi modern hayatın kadın bedenindeki yansımaları, sezaryen artışınınnedenleri arasında sayılmıştır.En temel bulgumuz uzmanların yaşadığımediko legal baskıların ve olumsuz çalışma koşullarının doğumda defansif yaklaşımı güçlendirdiği ve sezaryen artışına neden olduğuna dair bulgudur. Türkiye'de giderek artan hekime yönelik şiddet veprestij kaybının da etkisiyle hekimlerin maddi ve manevi tatmin olmadan,düşük motivasyonla çalıştıkları değerlendirmesi yapılmıştır. Önlem olarak her şeyden önce hekimlerin yaşadığımediko legal baskıların azaltılması yolunda hukuksal düzenlemelerin yapılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, ebelerin aktif çalışması, kadınların temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde doğumhanelerin daha iyi koşullarda düzenlenmesi gerektiğibelirlenmiştir. Değişim içinKHD uzmanlarına sadece sorumluluk yükleyerek yüksek beklentiyle yaklaşmanın doğru olmadığı vurgulanmış ve sorumlu tutulurkenyetki verilmesi ve maddi koşulların iyileştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The caesarean delivery rates are increasing worldwide. In some countries including Turkey, the ratio is nearly 2:1. The delivery method has rapidly shifted towards caesarean from vaginal. Woman able to deliver on her own, have been delivering in a medical setting under the guidance of a gynaecology and obstetrics (ObGyn) speacialist. In this study we evaluated the ObGyn specialists? point of view on caesarean deliveries, and their ideas on the subject. In the study, 2 focus groups of ObGyn specialists working in Istanbul's largest maternity hospitals and 31 in-depth interviews with specialists in private practice were conducted. The data were analyzed by Atlas tiprogrammeIt was seen that delivery was regarded as being full of risks and should be undertaken in the hospital. It was concluded that the developments in medical practice and technologies led to the perception of caesarean delivery was easily performed. Other factors like the maternal age and the rising trend in obesity were cited. The main finding is that the medico-legal issues the practioners had to face and the circumstances they had to work was seen to make their decision towards caesarean deliveries easier. The violence towards doctors coupled with the loss of prestige lead to dissatisfactionboth financially and psychologically.We concluded that the top priority is to introduce new legal improvements to decrease the doctors? medico-legal pressures, to improve their working environment, to get more and better work from the midwives and to better delivery rooms according to the patients? basic needs. If a change is wanted, it is not possible by putting the doctors in full responsibility without giving them any power.