Hepatosteatozda karaciğer vasküler yapılarında meydana gelen hemodinamik değişimlerin doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of hepatic hemodynamics changes in hepatosteatosis by doppler ultrasonograpy
  1. Tez No: 319195
  2. Yazar: MEHMET KARAŞİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETKaraşin M, Hepatosteatoz Hastalarında Karaciğer Vasküler Yapılarında Meydana Gelen Hemodinamik Değişimlerin Doppler Ultrasonografi İle Değerlendirilmesi, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi, Radyoloji Tezi, Zonguldak, 2012Son yıllarda beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve obezite sıklığının artışına eşlik eden birçok patolojik durumdan biri de hepatosteatozdur. Patolojik olarak karaciğerde yağ oranının %5'den fazla olması olarak tanımlanan hepatosteatoz, günlük pratikte çoğunlukla tesadüfen veya karaciğer enzim seviyelerindeki artış nedeni araştırılırken ultrasonografik olarak tanınmaktadır. Ultrasonografi ile hepatosteatoz varlığı ve derecesi değerlendirilebileceği gibi doppler ultrasonografi ile karaciğer vasküler yapıları ve olabilecek hemodinamik değişikliklere de bakılabilir. Biz yaptığımız çalışmada hepatosteatoz hastalarında olabilecek hepatik hemodinamik değişiklikleri doppler ultrasıon ile araştırdık. Bu amaçla Mayıs 2011-Mart 2012 tarihleri arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Servisine başvuran hafif, orta, ağır şeklinde sınıflanan 90 hepatosteatoz hastası ve 30 kişiden oluşan normal kişi çalışmaya alındı. Hastaların boy, kilo, karaciğer boyutu , kan lipidleri ve kanda karaciğer fonksiyon testleri ölçüldür. Hepatosteatoz derecesi artışına paralel olarak beden kitle indeksi, karaciğer boyutu, karaciğer enzim değerleri ve kan lipid düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artma olduğu saptandı. (P0.05) Hepatik arter rezistivite indeksi ve hepatik arter pulsatilite indeksi değerlerine bakıldığında hafif hepatosteatoz grubunda diğer gurplara oranla anlamlı azalma olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTKarasin M, The Evolution of Hepatic Hemodynamics Changes in Hepatosteatosis by Doppler Ultrasonograpy, Zonguldak Karaelmas University, Faculty of Medicine, Radiology Thesis, Zonguldak, 2012.In recent years, dietary changes and obesity prevalence is increasing with the chage of dietary. Hepatosteatosis is one of many pathological situation accompying obesity. Pathologically, the liver fat ratio is more than 5%, defined as the hepatosteatosis, but ofen diagnosed using ultrasound. Hepasteatosis can be evaluated and grading by ultrasound. Additionally hemodynamic changes can be evaluated by doppler ultrasound. In our study: we research hepatosteatosis related hemodynamic changes by doppler ultrasound. We studied 90 hepatosteatosis patients and 30 healty people who adimtted Zonguldak Karaelmas Hospital Department of Radiology between May 2011-March 2012. Patients' height, their weight, liver size, liver enzymes were measured. There was statistically significant increase in body mass index of patients, liver enzymes, blood lipids proportionally with hepatosteatosis grade.(P0.05) Hepatic artery, hepatic artery resistivity index and pulsatility index values goups look lighter than the other hepatosteatosis group were significantly decreased.