Postmenapozal osteoporozlu hastalarda vitamin D düzeyi, denge, kas güçleri ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship among vitamin D level, balance, muscle strenght and quality of life in postmenopausal patients with osteoporosis
  1. Tez No: 319204
  2. Yazar: NURDAN SABUNCU KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TUTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Şanlıurfa ve civarında postmenapozal osteoporozlu hastalarda vitamin D düzeyi, denge, düşme, kas güçleri ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi göstermek.Hastalar ve Yöntem: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran postmenapozal osteoporoz tanısı almış 46 hasta ve 46 postmenapozal sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Kemik mineral yoğunluğu dual enerji x-ray absorbsiyometri ölçümüyle belirlendi. T-skorunun toplam lomber, toplam femur veya femur boynunda -2.5 ve altı değerleri osteoporoz olarak, -1 ve üzeri değerleri ise sağlıklı olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan hasta ve kontrol grubun, kan sayımı, serum Ca, P, kreatinin, ALT, AST, ALP, PTH ve 25(OH)D3 vitamin düzeyleri için kan örnekleri alındı. Fonksiyonel denge TUG, CRT, BBS testleri ile değerlendirildi. Sırt extensor, kalça flexor, diz extensor, ayak flexor ve ayak extensor kas güçleri manuel olarak değerlendirildi. Lomber bölge extansiyon eklem hareket açıklığı (EEHA) gonyometri cihazı ile ölçüldü. Yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla QUALEFFO 41 anketi kullanıldı.Bulgular: Lomber EEHA ortalaması hasta grupta 3,5 ± 3,6 derece, kontrol grubunda 4,9 ± 3,4 derece olup iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi (p=0,049). Kas güçleri, denge ve düşme değerlerinde iki grup arasında anlamlı farklılık tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: To indicate the relationship among vitamin D levels, balance, fall, the muscular strength and quality of life in patients with postmenopausal osteoporosis around Şanlıurfa.Patients and Method: Forty-six patients diagnosed with postmenopausal osteoporosis and forty-six healthy controls applied to Physical Medicine and Rehabilitation Polyclinic of Harran University Faculty of Medicine were included to the study. Measurement of bone mineral density was determined by dual energy x-ray absorptiometry. The T-score of total lumbar, femur or the femoral neck was evaluated as osteoporosis when the levels were -2.5 and under of it and as healthy controls when the levels were -1 and upper of it. The blood samples were taken from patients and control group for blood count, serum Ca, P, creatinine, ALT, AST, ALP, PTH and 25(OH)D3 vitamin levels. Functional balance was eveluated by TUG, CRT, BBS tests. The muscular strenghts of back extensor, hip flexor, knee extensor, foot extensor and foot flexor were eveluated manually. Lumbo-sacral region range of motion (ROM) was measured by goniometry equipment. The QUALEFFO 41 poll was used for eveluating the quality of life.Findings: The average of ROM was found as 3,5 ± 3,6 degree in patient group and 4,9 ± 3,4 degree in control group. There was statistically significant difference between the two groups (p=0,049). There was no statistically significant differences in muscular strenght, balance and fall values between two groups.