Ratlarda levosimendanın miyokard ıskemi/reperfüzyon hasarı uzerine etkisi
The effect of levosimendan on myocardial ischemia reperfusion injury in rats
  1. Tez No: 319219
  2. Yazar: NADİDE DEMİR AMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT OKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETHerhangi bir sebeple iskemi ve ardından reperfüzyon olduğunda iskeminin süresine bağlı olarak antioksidan savunma mekanizmaları yetersiz kalır ve hücrelerde artan SOR' lar hasar meydana getirir. İskemik dokuların reperfüzyonu sırasında doku hasarına neden olan ve inflamatuar reaksiyonlar zincirini aktifleştiren sitokinler salınmaktadır. Bu çalışmada ratlarda myokardiskemi/reperfüzyon hasarında levosimendan'ın etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmada deney hayvanı olarak kullanılan 24 rat; Grup K (n=6): kontrol, Grup I/R- (n=6): iskemi-reperfüzyon, Grup I/R-İSL (n=6): iskemi/reperfüzyoniskemi sonrası levosimendan, Grup I/R-İÖL (n=6): iskemi/reperfüzyon öncesi levosimendan olarak rastgele dört gruba ayrıldı. Kalpte 45 dk iskemi sonrası 90dk reperfüzyon uygulanan ratların kalplerinden alınan doku örneklerinde, SOD, GST, MDA, CAT düzeyleri ve histopatolojik parametreleri karşılaştırıldı. MDA enzim aktivitesi İR grubunda K grubuna göre anlamlı yüksek olarak bulundu. Ayrıca, İR-İÖL grubunda MDA enzim aktivitesi İR grubuna göre anlamlı düşük olarak tespit edildi. SOD enzim aktivitesi IR grubunda K grubuna göre anlamlı düşük olarak bulundu. Ayrıca, İR-İÖL grubunda SOD enzim aktivitesi İR grubuna göre anlamlı yüksek olarak tespit edildi. Gruplar serum GST ve CAT enzim aktivitesi açısından kendi aralarındakıyaslandığında; gruplar arasında fark bulunmadı. Gruplar kalp kas dokusu myonekroz açısından kendi aralarında karşılaştırıldığında, gruplar arasında anlamlı fark vardı. Myonekroz İR grubundaK grubuna göre anlamlı yüksek olarak bulundu . Ayrıca, İR-İÖL ve İR-İSL gruplarında myonekroz İR grubuna göre anlamlı düşük olarak tespit edildi. Gruplar kalp kas dokusu Hücre infiltrasyonu açısından kendi aralarında karşılaştırıldığında, hücre infiltrasyonu İR grubunda K grubuna göre anlamlı yüksek olarak bulundu. Ödem İR grubunda K grubuna göre anlamlı yüksek olarak bulundu. Ayrıca, İR-İÖL ve İR-İSL gruplarında ödem İR grubuna göre anlamlı düşük olarak tespit edildi. Bu sonuç itibarıyla, başka çalışmalarla desteklendiğinde levosimendanın iskemi reperfüzyon hasarındaki protektif etkilerinin ayrıntılı olarak gösterileceği ve kullanım endikasyonlarının genişleyeceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Depending on the duration of ischemia, reactive oxygen species (ROS), which are related to cellular injury, may occur after I/R injury of various etiology. As a consequence, structural deterioration is caused by free oxygen radicals increasing within the cell. Cytokines, which activate a series of reactions that cause tissue damage and inflammatory response, are released during reperfusion of ischemic tissues. In this study, we aimed to compare the effects of levosimendan on ischemia/reperfusion injury. Twenty-four rats are randomly divided into four groups: Group C (n = 6):control; Group I/R (n=6): ischemia/reperfusion; Group I/R-LAI (n=6): ischemia/reperfusion-levosimendan after ischemia; and Group I/R-LBI (n=6):ischemia/reperfusion-levosimendan before ischemia. Heart tissue samples were obtained following 45 minutes of ischemia and 90 minutes of the reperfusion period to assess MDA, SOD, GSH-, and CAT levels. Histopatholojical parameters were also compared. MDA levels were significantly higher in Group IR than in the Group C. Further, MAD levels were significantly lower in Group I/R-LBI than in Group I/R.SOD levels were significantly lower in Group I/R than in the Group C. Further, SOD levels were significantly higher in Group I/R-LBI than in Group I/R. GST and CAT levels were similar in all groups. Myonecrosis in Group IR was significantly higher than in Group C. Additionally, myonecrosis in groups IR-LBI and IR-LAI was found to be significantly lower than in Group IR.Cell infiltration in Group IR were significantly higher than Group C. Edema was found to be significantly higher in Group IR than in Group C. In addition, edema was found to be significantly lower in groups IR-LAI and I/R-LBI than in Group IR. Based on the results, we believe that, the protective effects of levosimendan on ischemia-reperfusion injury will be shown in detail and indication for use will be expanded, with support from other studies .