Yaşlılarda anemi sıklığı ve özellikleri
Prevalance and specialities of anemia in the elderly
  1. Tez No: 319231
  2. Yazar: ESRA YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Hematoloji, Geriatrics, Hematology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AmaçAnemi insan sağlığı için pek çok hastalığın sebebi veya sonucu olabilen ve çok sık karşılaşılan klinik bir durumdur. Tüm yaş gruplarını etkiler ancak çocuklar, gebeler, yaşlılar gibi özel gruplarda korunma, tanı ve tedavi açısından farklılıklar arz etmektedir. Çalışmamızın amacı pek çok açıdan özellik gösteren yaşlı nüfusta anemi sıklığının ve özelliklerinin irdelenmesidir.MetodBu amaçla MELEN ÇALIŞMASI kapsamında Mayıs- Haziran 2010 tarihlerinde Düzce ilinin kuzey-doğusundaki Yığılca ilçesinde yaşayan 2298 kişi incelemeye alındı. 65 yaş ve üstü olan 430 katılımcı `geriatri grubu' olarak çalışmanın odak noktasını oluşturdu ve fizik muayene, anamnez ve laboratuar tetkikleri ile anemi sıklığı ve morfolojisi incelendi.BulgularToplam 430 yaşlı katılımcının 138 inde (%32) anemi tespit edildi. Kadınlarda anemi oranı %28 ve erkeklerde %36 bulundu. Yaşlıların 94'ünde ortalama eritrosit hacmi normal, 41'inde düşük ve 1 yaşlıda yüksek bulundu. Demir eksikliği 58 kadın ve 38 erkek olmak üzere 96 (%32) yaşlıda mevcuttu ve bu açıdan cinsiyet farkının anlamlı olmadığı görüldü. Toplam 106 (%24) yaşlı katılımcıda vitamin B12 eksikliği ve 30 (%6) yaşlıda folik asit eksikliği görüldü. Anemilerin %41'i demir eksikliği, %8'i kronik inflamasyon, %14'ü renal ve %37'si açıklanamayan anemiler olarak değerlendirildi.SonuçAneminin yaşlı kişilerde genelden faklı özellikler taşıdığı görülmektedir ve etiyoloji, tedavi ve önlemler açısından özel yaklaşımlar gerektirmektedir. Yaptığımız çalışma Türkiye'de yaşlı hastalarda aneminin tahmin edilenden (Avrupa ve Amerika'dakinden) daha sık ve daha büyük bir sorun olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
BackgroundAnemia is a frequently encountered clinical condition that can be the cause or outcome of various diseases. Anemia affects people from all age groups; however, in such special groups as children, the pregnant and the elderly it poses a difference in terms of prevention, diagnosis and treatment. The aim of this study is to determine the frequency and characteristics of anemia in the elderly population that has importance in many aspects.MethodWith this purpose in mind, 2298 people living in Yığılca, a district in the north-east of Düzce, were examined as part of Melen Study conducted between May-June 2010. All participants scanned by physical examination, medical history and laboratory examinations and 430 participants aged 65 and above formed the focal point of this study as the ?geriatric group? to evaluate the frequency and morphology of anemia.ResultsOf 430 elderly participants, 138 (32%) were identified anemic. The prevalence rate of anemia was found 28% in women and 36% in men. The mean corpuscular volume was found within normal range in 94 participants, low in 41 participants and high in 1 participant. Iron deficiency was present in 96 (32%) elderly participants, 58 being women and 38 being men; and in this respect gender difference was found insignificant. Vitamin B12 deficiency was found in a total of 106 (24%) elderly participants and folate deficiency was found in 30 (6%) elderly participants. The etiologies of anemia were considered as iron deficiency anemia 41%, chronic inflammation anemia 8%, renal anemia 14% and unexplained anemia 37%.