Deneysel akut pankreatit modelinde erdosteinin etkileri
The effects of erdosteine on experimental acute pancreatitis model
- Tez No: 319234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZETAkut pankreatit kendi kendini sınırlayan hafif semptomlardan multiorgan yetmezliği ile seyreden fulminant gidişe kadar oldukça geniş klinik sunum gösterebilen bir hastalıktır.Bu çalışmada 30 adet erkek Wistar albino rat her birinde 10 adet olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. Grup 1'de herhangi bir işlem yapılmamıştır. Grup 2 ve Grup 3' teki ratlara birer saat ara ile 6 kez toplam 80 ?g/kg olacak şekilde subkutan cerulein enjekte edilerek deneysel pankreatit modeli oluşturulmuş ve bu durumun teyidi için kan amilaz ve lipaz değerlerine bakılmıştır. Grup 3'teki ratlara 10 mg/kg Erdostein orogastrik yol ile verilmiştir. Bu tedaviye 2 gün daha devam edilmiş ve ratlar 3. gün sakrifiye edilmiştir. Ratlardan çıkarılan pankreas dokusunda ödem, inflamasyon, yağ nekrozu, asiner nekroz ve vakuolizasyon histopatolojik olarak araştırılmış ve 0 ile 4 arasında skorlar verilerek değerlendirme yapılmıştır.Cerulein kullanımıyla amilaz ve lipaz gibi biyokimyasal tetkiklerin sonuçları ve pankreas dokularının histopatolojik olarak incelenmesi sonucunda ratlarda akut pankreatit gelişmiş ve pankreas dokusunda ciddi boyutlarda ödem, inflamasyon, asiner nekroz, yağ nekrozu ve vakuolizasyon gözlenmiştir. Grup 3'teki ratlarda Erdosteinin beklenilen antiinflamatuar etkisi elde edilmiş ve oluşan pankreatit şiddetinin azaldığı histopatolojik olarak gösterilmiştir. Çalışmanın istatistiksel sonuçları incelendiğinde ise Erdosteinin akut pankreatit dokusunda inflamasyon, asiner nekroz, yağ nekrozu ve vakuolizasyon skorlarında anlamlı azalmalara yol açtığı ortaya çıkmıştır.Sonuç olarak Cerulein ile ratlarda ağır pankreatit oluşturulmuş ve Erdostein kullanımı ile pankreatit şiddeti azalmış olarak bulunmuştur. Erdostein ile elde ettiğimiz bu olumlu sonuçlar daha kapsamlı deneysel ve klinik çalışmalar ile desteklenebildiği takdirde Erdostein akut pankreatit tedavisinde olumlu etkileri olan yeni bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAcute pancreatitis is a disease which can manifest itself with a wide range of clinical presentations from self-limiting mild symptoms to fulminant course with multiorgan failure.In this study, 30 male Wistar albino rats were divided into 3 groups, with 10 rats in each group. No action was taken in Group 1. An experimental pancreatitis model was formed with the rats in Groups 2 and 3, which were given subcutaneous cerulean injection of 80 ?g/kg in total administered in 6 doses every one hour, and blood amylase and lipase values were assessed for confirmation. Erdosteine 10 mg/kg was administered via orogastric route in the rats in Group 3. This treatment was continued for another 2 days and the rats were sacrificed on the 3rd day. The pancreas tissues removed from the rats were examined histopathologically for edema, inflammation, fat necrosis, acinar necrosis and vacuolization, and the evaluation was made by scoring between 0 and 4.At the end of the biochemical examination of amylase and lipase values and the histopathological examination of pancreas tissues, it was concluded that the rats developed acute pacreastitis by cerulean use, and serious edema, inflammation, acinar necrosis, fat necrosis and vacuolization were observed in the pancreas tissue. In the rats in Group 3, Erdosteine had the expected anti-inflammatory effect, and the histopathological results showed a reduction in pancreatitis severity. According to the statistical results of the study, Erdosteine resulted in significant reductions in the inflammation, acinar necrosis, fat necrosis and vacuolization scores in acute pancreatitis tissues.Consequently, severe pancreatitis was created by cerulein in the rats, and pancreatitis severity was reduced by the use of Erdosteine. If these favorable results obtained by Erdosteine are supported by more comprehensive experimental and clinical studies, Erdosteine can be used as a new treatment method with favorable effects in the treatment of acute pancreatitis.