Sistemik risk faktörleri ile diabetik makula ödemi düzeyi arasındaki ilişki
Systemic risk factors and the relationship between the level of diabetic macular edama
- Tez No: 319235
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Diabetus Mellitus'lu hastalarda Makula Ödemi gelişiminde etkili olan risk faktörlerini belirlemek amacıyla, kliniğimize başvuran 270 diyabet hastanın 535 gözü retrospektif olarak incelendi. Makula Ödemi olan 111 hastanın 221 gözü çalışma grubu olarak tanımlanırken Makula Ödemi olmayan 159 hastanın 314 gözü kontrol grubu olarak alındıDiabetus Mellitus'lu hastalarda Makula Ödemi gelişiminde etkili olan risk faktörlerini belirlemek amacıyla, kliniğimize başvuran 270 diyabet hastanın 535 gözü retrospektif olarak incelendi. Makula Ödemi olan 111 hastanın 221 gözü çalışma grubu olarak tanımlanırken Makula Ödemi olmayan 159 hastanın 314 gözü kontrol grubu olarak alındı.Lojistik regresyon analizinde, Makula Ödemi gelişiminde istatistiksel olarak anlamlı etkileri olan faktörlerin diyabetin süresi, Bun, glukoz, yaş olduğu bulunurken (p0,05).Faktörler birbirinden bağımsız incelendiğinde ise, diabet süresi uzun , yaş 60 üzeri, görme keskinliği düşük,yüksek BUN, üre, açlık kan glukoz seviyesi olan ve zemin proliferatif diabetik retinopati'li olgularda Makula Ödeminin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla olduğu görülürken(p0,05).Sonuç olarak, Makula Ödemi gelişiminde diyabetin süresi, Bun, üre, glukoz, yaş,görme keskinliği ve proliferatif diabetik retinopati varlığının anlamlı risk faktörleri olarak bulundu. Makula Ödemi olan olguların çoğunluğunda zemin diyabetik retinopati olması nedeniyle, diyabeti yeni teşhis edilmiş olgularda ya da zemin diyabetik retinopatisi olan olgularda bile Makula ödemi olabileceği, diyabetik hastaların rutin göz muayeneleri sırasında daima akılda tutulmalıdır. iv
Özet (Çeviri)
535 eyes of 270 diabetic patients who applied our clinic were retrospectively examined in order to determine risk factors which were effective in patients with diabetes mellitus during development of macular edema. While 221 eyes of 111 patients that were with macular edema were defined as research group, 314 eyes of 159 patients that were not with macular edema were taken as control group.535 eyes of 270 diabetic patients who applied our clinic were retrospectively examined in order to determine risk factors which were effective in patients with diabetes mellitus during development of macular edema.