Trakya bölgesindeki hemodiyaliz hastalarında periferik arter hastalığı görülme sıklığının araştırılması
Investigation the incidence of peripheral aaterial disease in hemodialysis patients in thrace region
- Tez No: 319262
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT CANBAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada artmış kardiyovasküler mortalite ve morbidite oranları gözlenen son dönem böbrek hastalarında, periferik arter hastalığı sıklığı ve etkili risk faktörleri araştırıldı.Çalışmaya Trakya Bölgesindeki 16 diyaliz merkezinden 432 gönüllü hasta katıldı. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastalardan yazılı onam alındı. Hastalara yaş, cinsiyet, primer nefropati sebebi, komorbid ve mevcut kardiyovasküler hastalıklar ile kullanılan antiagregan ve periferik vazodilatatör tedavilerin sorgulandığı anket dolduruldu. Alt ekstremite periferik nabız muayenesi sonrası vasküler el doppleri ve sfigmomanometre kullanılarak alt ekstremitede dorsalis pedis ve tibialis posterior basınçları ile arteriyovenöz fistül olmayan üst ekstremiteden brakial arter basıncı ölçüldü. Alt ekstremite basıncının üst ekstremite basıncına bölünmesi ile ankle brakial indeks hesaplandı. Ankle brakial indeksin 0,9'un altında olması periferik arter hastalığı lehine değerlendirildi. Parametrik verilerin arasındaki çoklu ilişkilerin değerlendirilmesinde veriler normal dağılıma uygunsa Pearson uygun değil ise Spearman korelasyon testi uygulandı. İstatistiksel değerlendirmelerde diyabetik, nondiyabetik ve tüm hasta grubu ayrı ayrı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the increased risk of cardiovascular mortality and morbidity in patients with end-stage renal disease, peripheral artery disease prevalence and risk factors were investigated effectively.From 16 dialysis center in Thrace Region, 432 patients were included in the study voluntarily. Written consent was obtained from patients who agreed to participate in the study. Patients age, gender, primary cause of nephropathy, comorbidities, and peripheral vasodilator and antiplatelet therapies used with existing cardiovascular disease, a questionnaire was completed. After examination of the lower extremity peripheral vascular system, dorsalis pedis and posterior tibial artery pressures was measured by using hand held duplex and sphygmomonometer and upper extremity brachial artery pressure was measured on the upper extremity without an arteriovenous fistula. By dividing the pressure in the lower extremity into upper extremity pressure, ankle brachial index was calculated. Ankle brachial index under 0.9 was assessed in favor of peripheral arterial disease. If evaluation of the parametric data between the multi- relationship was in normal distribution, Pearson test was performed, if it is not Spearman correlation test was performed. In statistical evaluations diabetic, non-diabetic group and all patients were evaluated separately.