Karaciğer radyofrekans ablasyon uygulamalarında termal etkiye bağlı oluşan karbonlaşmanın etkisinin azaltılmasında çeşitli sıvı solüsyonların etkinliğinin histopatolojik ve manyetik rezonans görüntüleme ile karşılaştırılması; ex vivo
Histopathologically and by mri the evaluation of effectiveness of different liquid solitions to decrease the carbonization from the thermal effect during liver RF ablation aplications; EX VİVO
  1. Tez No: 319263
  2. Yazar: HARUN MESUT GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. OSMAN TEMİZÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamızda değişik sıvı solüsyonları kullanarak, radyofrekans ablasyon için sınırlayıcı olan karbonlaşmanın ortadan kaldırılması ve ablasyon sahasının genişletilmesi amaçlandı.Çalışma kapsamında taze kesilmiş sığır karaciğerini 10 cm çaplarında 36 adet blok halinde kesip, 5 farklı sıvı solüsyonu kullanarak perfüze tip multipolar probla radyofrekans ablasyona tabii tuttuk.Ablasyon işlemi sonrası 30. sn'de doku sıcaklığı, işlem sırasında en son izlenen doku direnci, makroskopik ve T2 ağırlıklı manyetik rezonans görüntülerinde ablasyon hacimleri, karbonlaşma varlığı kaydedildi. Daha sonra bu verilerin anlamı istatistiksel olarak araştırıldı. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulundu.Sonuç olarak, multipolar perfüze tip radyofrekans ablasyonda tüm solüsyonlarda karbonlaşma izlenmedi. Doku direncinin çok yüksek ve düşük olduğu durumlarda radyofrekans ablasyon hacmi sınırlanmaktadır
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to use different liquid solutions, the radiofrequency ablation, which is limiting fort he elimination of carbonization and ablation area was to expansion.Liver, fresh cut under the work as a block of 10 cm diameter, cut of 36 pieces, 5 different types of liquid solitions perfused using multipolar radiofrequency ablation were able to test probe.Tissue temprature at 30th second after ablation process, the lastest tissue resistance during ablation process, the presence of carbonization, volume on T2-weighted magnetic resonance images and by macroscopic was recorded. Then the meaning of the data were statistically significant. Significant statistical differences were found between groups.In conclusion; type of radiofrequency ablation perfused, carbonization was observed in all liquid solition. Tissue resistance is very high and very low volume of cases is limited radiofrequency ablation