Normal prostat, yüksek dereceli prostatik intraepitelyal neoplazi ve prostat adenokarsinomunda BRCA1, BRCA2 ve CHEK2 protein ekpresyonlarının immunohistokimyasal değerlendirmesi
Immunohistochemical evaluation of BRCA1, BRCA2 and CHEK2 expressions in normal prostate, high grade prostatic intraepithelial neoplasia and prostatic adenocarcinoma
- Tez No: 319273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK USTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Prostat karsinomları erkeklerde en sık görülen kanserdir. Bunlar içinde de en sık asiner adenokarsinom görülür. BRCA genlerinin ailesel meme kanseri gelişimiyle yakından ilişkili olduğu birçok çalışmayla gösterilmiştir. CHEK2 ile bu genlerin birlikte araştırıldığı incelemeler de mevcuttur ancak prostat kanseri gelişiminde her üç proteinle de yapılan çalışma sayısı azdır.Bu doğrultuda normal prostat dokusunda, HGPIN' de ve adenokarsinomda BRCA1, BRCA2 ve CHEK2 proteinlerinin ekpresyonlarındaki değişimlerin incelenmesi amaçlandı. Bu dorultuda çalışmaya Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinden 50 normal prostat dokusu, 50 HGPIN ve 80 prostat adenokarsinomu içeren toplam 180 olgu dahil edildi. Seksen asiner adenokarsinomlu olgu da kendi arasında Gleason skorlarına göre üç gruba ayrıldı. Olgulara yapılan yeni kesitlere immunohistokimyasal olarak BRCA1, BRCA2 ve CHEK2 antikorları uygulanarak iki gözlemci tarafından ışık mikroskobu altında değerlendirildi.Elde edilen verilere göre BRCA1, BRCA2 ve CHEK2 proteinlerinin ekpresyonları normal prostat dokularında ve HGPIN içeren dokularda benzer oranlardaydı ancak adenokarsinomlu dokularda bu iki gruba göre belirgin bir artış gözlendi. BRCA1, BRCA2 ve CHEK2 proteinlerinin ekpresyonları, BRCA2' nin nükleer boyanma oranı hariç, çalışmaya dahil edilen prostat dokularındaki malignite potansiyeli ile doğru orantılı olduğu saptandı (p0.01). Beraber iş gören bu üç proteinin ekpresyonlarının birbirleri ile ilişkileri de incelendiğinde ve normal prostat dokularında boyanma paternleri arasında bir bağlantı izlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Prostatic carcinoma is the most frequent cancer in men and acinar adenocarcinoma is the most frequentof all. BRCA genes are closely related to hereditary breast cancer and this data is proved by a number of studies. Also there are some studies that investigate the relation of CHEK2 gene with these genes, but few studies are performed in prostate in that objective.The aim of current study is to research alterations in expressions of BRCA1, BRCA2 and CHEK2 genes in normal prostate tissue, and prostate tissues with HGPIN and adenocarcinoma. Research is performed on a total number of 180 cases, between years 2007-2011, which consist of 50 normal prostate tissues, 50 prostate tissues with HGPIN and 80 with adenocarcinoma and which are selected from the archive of Trakya University Medical Faculty Pathology Department. In addition, cases of adenocarcinomas are graded and grouped with regard to Gleason scoring system. Immunohistochemical studies performed on the sections of cases and light microscopy was performed by two observers.BRCA1, BRCA2 and CHEK2 expressions were almost similar in the cases of normal prostate and HGPIN, but there was significant increase in adenocarcinoma. BRCA1, BRCA2 and CHEK2 expressions were corelated with malignancy potency that cases included the study in all forms of staining pattern except for BRCA2?s nuclear positivity rate (p0.01). We studied the corelation of three genes that work together and the results did not demonstrate any correlation with normal prostate tissues (p>0.05).