Radyolojik olarak muhtemel benign (BIRADS-3) karakterde ancak klinik olarak şüpheli meme kitlelerinin benign-malign ayrımında difüzyon mrg'nin rolü
The role of diffusion mri in the benign-malignant differentiation of radiologically probably benign (BIRADS-3) clinically suspicious breast masses
- Tez No: 319294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç; mamografi ve/veya USG ile memelerinde muhtemel benign karakterde (BIRADS-3) kitle saptanan ve klinik risk faktörlerinin (ileri yaş, ailede meme kanseri öyküsü, kitlenin ele gelen boyutta olması) varlığı nedeniyle biyopsiye yönlendirilen kadın olgularda, Difüzyon MRG'nin malign-benign ayrımındaki etkinliğini saptamaktır.Mart 2009-Aralık 2011 tarihleri arasında, mamografi ve/veya ultrasonografi ile memelerinde BIRADS-3 karakterde kitle tespit edilen, şüpheli klinik-muayene bulguları ya da pozitif aile öyküsüne sahip 38 kadın olgu çalışmaya dahil edildi. Çalışma ile ilgili yerel etik kurul onayı alındı. Çalışmaya alınan olgulara 1.5 Tesla MR sistemi kullanılarak T2 ağırlıklı görüntüler ve Difüzyon ağırlıklı görüntülerin kombine edildiği kontrastsız bilateral meme MRG tetkiki yapıldı. Manuel ROI kullanılarak kitlelerin ADC değerleri ölçüldü. ADC eşik değeri olarak daha önce yapmış olduğumuz çalışmada bulduğumuz 0.92 x 10-3 mm²/sn kullanıldı. Meme MRG bulguları, kitlelerin varsa biyopsi sonuçlarıyla, yoksa takip mamografi ve/veya USG bulguları ile korele edildi. En az bir yıllık takipte stabil olan kitleler benign kabul edildi.Otuzsekiz kadın olguda saptadığımız 48 kitlenin 47'si benign, bir tanesi malign tanı aldı. Benign kitlelerin ortalama ADC değeri 1.41 x 10-3 mm2/sn ± 0.31 x 10-3 mm2/sn idi. Malign tanı alan kitlenin ADC değeri ise 0.78 x 10-3 mm2/sn idi. Difüzyon görüntüleme, 48 kitlenin tümünde doğru sonuç verdi.Difüzyon MRG; düşük kanser riski olan meme kitlelerin karakterizasyonunda standart inceleme protokolüne?mamografi ± USG?dahil edilebilir. Yöntem, düşük kanser beklentili kitlelerde negatif biyopsi oranlarını azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to determine the efficacy of Diffusion weighted MRI in differentiation of malignant from benign in patients with mammography or sonographcally detected probably benign breast mass (BIRADS-3) but directed to biopsy because of the presence of clinical risk factors (age, family history of breast cancer, mass sized palpable).Between March 2009 and December 2011, 38 female cases with mammography or sonographcally diagnosed probably benign breast masses who had clinically suspicious findings or positive family history were included in this study. Approval for the study obtained from the local ethical committee. Cases were examined with 1.5 Tesla MRI unit. T2 weighted and Diffusion-weighted MRI images were obtained without contrast administration. ADC values were measured from the ADC maps with the use of manuel ROIs. As ADC threshold for the benign-malignant differentiation we used 0.92 x 10-3 mm²/sn which was obtained from our previous DWI study. Breast MRI findings were correlated with the biopsy results or follow-up mammography or USG findings in the absence of biopsy results. Stable masses on at least one year follow-up were considered as benign.Fourty seven of the 48 masses in 38 female patients were diagnosed as benign and one as the malignant. Average ADC value of the benign masses was 1.41 x 10-3 mm2/sn ± 0.31 x 10-3 mm2/sn and of the malignant mass was 0.78 x 10-3 mm2/sn. Diffusion images were correctly characterized all of the 48 breast masses.Diffusion-weighted MRI can be included into the standard research protocol ?mamografi ± USG? for the characterization of the breast masses with low cancer risk. Method can reduce the negative biopsy rates in the masses with a low risk of cancer.