Tiroid nodüllerinde malignitenin belirlenmesinde radyolojik inceleme yöntemlerinden elastografinin prediktif değeri ve ince iğne aspirasyon biyopsi sonuçları ile karşılaştırılması
The predictive value of elastography in thyroid nodules to determine malignancy and its comparison with fine-needle aspiration biopsy results
- Tez No: 664573
- Danışmanlar: DR. FAZİLET ERÖZGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi, Endocrinology and Metabolic Diseases, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Tiroid nodüllerinin preoperatif incelemesinde malignitenin belirlenmesinde elastografinin prediktif değerini değerlendirmeyi ve sonuçlarını preoperatif ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) ve postoperatif histopatoloji sonuçlarıyla karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2013-Eylül 2013 tarihleri arasında genel cerrahi kliniğinde tiroidektomi endikasyonu alan hasta grubundan 86 ötiroid olan hasta prospektif olarak çalışmaya alındı. Tüm hastalardan bilgilendirilmiş onam alındı. Tüm hastalara deneyimli bir radyolog tarafından eş zamanlı tiroid ultrasonografisi ve elastografi yapıldı. Hastalar Tsukuba skorlamasına göre beş skora ayrıldı. Skor 1 ve 2 yumuşak nodüller (iyi huylu), skor 3 orta kıvamlı (genellikle iyi huylu) ve skorlar 4 ve 5 sert nodüller (malign) olarak değerlendirildi. İstatistiksel karşılaştırmalar için, İİAB sonuçları iyi huylu, muhtemelen iyi huylu veya kötü huylu olarak sınıflandırıldı. Histopatolojik sonuçlar benign veya malign olarak sınıflandırıldı. Sonuçlar İİAB ve elastografi bulguları ile karşılaştırıldı. Bulgular: Nodüllerin ince iğne aspirasyon biyopsisi %60.5 benign, %17.4 muhtemel benign ve %22.1 malign olgular gösterdi; elastografide %38.4 benign, %23.3 muhtemel benign ve %38.4 malign nodül teşhisi kondu. Postoperatif patoloji değerlendirmesinde hastaların %67.4'ü benign, %32.6'sı malign olarak teşhis edildi. Tiroid kanseri vakalarının elastografi ile saptanma oranı (duyarlılık) %67,9, sağlıklı bireyleri ayırt etme yeteneği (özgüllük) %75,9 ve yöntemin genel yeterliliği (doğruluğu) %73,3 olarak belirlendi. Sonuç: Elastografi, özellikle iyi huylu sitoloji-patoloji ile yüksek oranda örtüşmekte ve malign vakaların %58'inde kesin tanı sağlamaktadır. Çalışmamızda elastografi malignite teşhisi açısından İİAB'den daha güvenilir sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the predictive value of elastography in determining malignancy during preoperative investigation of thyroid nodules and to compare its results with preoperative fine-needle aspiration biopsy (FNA) and postoperative histopathology results. Material and Methods: Among the group of patients who had indications for thyroidectomy between January 2013-September 2013 in the department of general surgery 86 euthyroid patients were prospectively included in the study. Informed consent was obtained from all patients. All patients received simultaneous thyroid ultrasonography and elastography by an experienced radiologist. The patients were classified into five scores according to Tsukuba scoring. Score 1 and 2 were evaluated as soft nodules (benign), score 3 as medium consistency (usually benign), and scores 4 and 5 as hard nodules (malignant). For statistical purposes, the FNA results were classified as benign, probably benign or malignant. The histopathological results were classified as benign or malignant. The results were compared with FNA and elastography findings. Results: The fine-needle aspiration biopsy of the nodules revealed 60.5% benign, 17.4% high probability of benign, and 22.1% malignant cases; and the elastography diagnosed 38.4% benign, 23.3% high probability of benign, and 38.4% malignant nodules. The postoperative pathology evaluation diagnosed 67.4% of patients as benign, and 32.6% as malignant. The rate of detection of thyroid cancer cases (sensitivity) by elastography was 67.9%, the ability to distinguish healthy individuals (specificity) was 75.9%, and the overall adequacy of the method (accuracy) was determined as 73.3%. Conclusion: Elastography overlaps with especially benign cytology-pathology at a high rate, and provides definite diagnosis in 58% of malignant cases. In our study, elastography provided more reliable results than FNA, in terms of diagnosing malignancy.