Patella tendonu rüptürlerinin interferens çivisi ile tamirlerinin biyomekaniğinin deneysel incelenmesi
Experimental biomechanical investigation of patellar tendon ruptures repair with interference nail
  1. Tez No: 319297
  2. Yazar: İLKER KARAHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET UĞUR TURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Bu çalışmada patella tendonu rüptürlerinin tedavisinde interferens çivisini tesbit metodu olarak kullanarak serbest tendon grefti ile rekonstrüksiyonun biyomekanik çalışması yapılmıştır.Materyal ve Metod: Çalışmada 12 insan kadavra dizi kullanılmıştır. Patella tendonu, patella ve tibiadan tamamen kesilerek uzaklaştırılmış ve tendon grefti patella distaline ve tuberositas tibiaya açılan tünellere interferens çivileri ile tespit edilmiş ve test makinesinde çekme testine tabi tutulmuştur.Bulgular: Test neticesinde tendonların ortalama erkeklerde 600 N,kadınlarda 525 N da sıyrıldıkları tesbit edilmiştir.Sonuç: İnterferens çivisi kullanarak patella tendonunun akut ya da kronik yırtıklarının tendon grefti ile tedavisinin uygun bir metod olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study includes the biomechanical research of the treatment of patellar tendon ruptures with free tendon grafts via the method of locating interference nail.Materials and Methods: Throughout the study, 12 human cadeveric knees were used. The patellar tendon has been completely cut and removed from patella and tibia. Tendon graft has been fixed through the tunnels which has been opened to tuberositas tibia and distal patella with interference nail. Then has been mounted to the upper and bottom grips of testing machine for pull out test.Results: As a result of the test, the average pull out forces of tendons for men is 600 N and for women 525 N.Discussion: It has been concluded that via the use of interference nails in the treatment of acute or chronic patellar tendon ruptures with tendon grafts is an appropriate method.