Asetilsalisilik asit ve klopidogrel kullanan hastalarda,koroner arter bypas greftleme operasyonu sonrası traneksamik asit ve desmopressin asetatın kanamaya olan etkisi
The effect of tranexamic acid and desmopressin acetate on coagulation in coronary artery patients operated under dual antiplatelet therapy
- Tez No: 319298
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CİVELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: İkili antiagregan (ASA+ Klopidogrel) ilaç kullanırken acil koroner bypas cerrahisi uygulanan hastalarda kanama önemli bir morbidite sebebidir. Bu klinik çalışmanın amacı sözkonusu hasta grubunda traneksamik asit ve desmopressin asetat kullanımının perioperatif hemostaz üzerine etkilerini incelemektir.Materyal ve metod: Çalışma prospektif, randomize ve çift kör bir klinik çalışma olarak planlandı. KTÜ Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalında ikili antiagregan kullanmaktayken acil koroner bypass ameliyatı yapılan 54 hasta çalışmaya dahil edildi. Tx grubundaki hastalara (n=18) cilt insizyonuyla beraber sadece Traneksamik asit (10mg/kg 30dk+1mg/kg 10 h iv), Tx+Des grubundaki hastalara (n=16) aynı şekilde traneksamik asit ve heparinin protamin ile nötralizasyonu sonrasında desmopressin asetat (0.3 ?g/kg dozunda 20 dk iv), Des grubundaki hastalara (n=10) sadece desmopressin asetat (0.3 ?g/kg dozunda 20 dk iv) verildi. Kontrol grubuna ise (n=10) hiçbir ilaç verilmedi. Bütün hastaların cerrahi uygulamaları aynı standartlarda yapıldı. Gruplar çeşitli kanama ve transfüzyon parametreleri bakımından karşılaştırıldılar.Bulgular: Gruplar arasında risk faktörleri, Euroscore puanları, preoperatif hematolojik ölçümler, distal anastomoz sayıları, CPB ve Kros klemp süreleri bakımından anlamlı farklılık yoktu (p>0.05). Ortalama kapatma süreleri (Protamin ile heparin nötralizasyonundan sternum kapanana kadar geçen süre) Tx grubunda 33 dk, Tx+Des grubunda 32dk, Des grubunda 45 dk, Kontrol grubunda 48 dk idi (p< 0.016). Preoperatif, ameliyattan 1 gün önce (T1), İntraoperatif, protamin ile haparin nötralizasyonu sonrası (T2), Postoperatif, YBÜ'ne gelişin 6. saatinde (T3) ve Postoperatif, YBÜ'ne gelişin 30. saatinde (T4) zamanlarında kan alınarak vWF (%) ve PAP(ng/ml) değerleri ölçüldü, vWF değerleri açısından farklılık gözlenmedi (p>0.016). Ortalama PAP değerleri T1 ve T2 zamanlarında farklılık göstermiyordu. T3 zamanında Tx grubunda 191 iken kontrolde 167 (p< 0.016), Des grubunda 92 iken Tx+Des grubunda 101 olarak ölçüldü (p>0.016).
Özet (Çeviri)
Objective: Bleeding is an important morbiditiy occasion that the patients who are operated emergency coronary bypass surgery that they are using dual antiplatelet drugs (ASA+ Klopidogrel ). The aim of this clinical study is to investigate the effects using tranexamic acid and desmopressin acetate on preoperative hemostasis in these patients.Methods: The study is planned as a prospective, randomised, double blind study. 54 patients who are using dual antiplatelet that they are operated emergency coronary bypass in the Department of Cardiovascular Surgery, KTU Medicine Faculty, were included. Tx group patients (n=18) received only tranexamic acid with skin incition (10 mg/kg, 30 min. + 1mg/kg, 10 h. iv); Tx+Des group patients (n=16) similarly received tranexamic acid and desmopresin asetate that neutralized with heparin protamine ( 0.3 µg/kg, in 20 min. iv infusion); Des group patients (n=10) only received desmopressin acetate (0.3 µg/kg, in 20 min. iv infusion). The control group (n=10) received nothing. All patients were operated under same surgical standards. Groups were compared with bleeding and transfusion parameters.Results: There was no statistical difference between groups in regards to risk factors, Euroscore points, preoperative hematalogical parameters, distal anastomosis numbers ,CPB and cross clamp times (p>0.05). The average closure time was 33 minutes in the Tx group; 32 minutes in the Tx+Des group; 45 minutes in the Des group and in the control group it was 48 minutes (p< 0.016). Preoperative, one day before operation (T1), intraoperative, after protamine and heparine neutralization (T2), postoperative in the 6 th hour that the patients came intensive care unit (T3) and postoperative in the 30 th hour that the patients came intensive care unit (T4) and these different times vWF (%) ve PAP (ng/ml) values were measured by getting blood from patients and no differences was observed in the vWF values (p>0.016). The average PAP parameters showed no difference between T1 and T2 times. While the difference between Tx group compared to Tx+Des and Des groups was statistically significant at T3 time Tx; 191ng/ml, Tx+Des;101 ng/ml, Des; 92 ng/ml, (p 0.016).