İntrafasyal veya ekstrafasyal teknik ile yapılan histerektomilerde ürodinamik parametrelerin karşılaştırılması
Comparation of urodynamic parameters with intrafascial or extrafascial hysterectomy techniques
  1. Tez No: 319304
  2. Yazar: RECEP ERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ABDULKERİM ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Çalışmamızda İntrafasyal veya Ekstrafasyal Teknik ile Yapılan Histerektomilerde Ürodinamik Parametrelerin Karşılaştırılması amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmaya Ekim 2010-Nisan 2011 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve benign nedenlerle histerektomi endikasyonu alıp abdominal histerektomi ve/veya bilateral salpingoooferektomi uygulanan hastalar dahil edildi. Çalışmamıza 27 ekstrafasyal ve 24 intrafasyal histerektomi planlanan hasta alındı. Dışlanma kriterleri total prolapsus, inkontinansa neden olabilecek kronik medikal hastalık (kontrolsuz diabetus mellitus), vertabral patoloji (disk hernisi), nörolojik hastalıklar ve malign endikasyonlu histerektomi operasyonları olarak belirlendi.Çalışmamız için yerel etik kurul onayı alındı. Hastaların tümü bilgilendirildi. Onam formları imzalatıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların ürojinekolojik öyküleri alındı ve fizik bakıları yapıldı. Tüm hastalara transvaginal sonografik (TVS) değerlendirme, pelvik organ prolapsus değerlendirme sistemi (POPDS) evrelemesi ve preoperatif dönemde ve postoperatif altıncı haftada ürodinamik değerlendirme yapıldı. POPDS evrelemesine göre çalışma grubundaki hastaların hiçbiri Evre 2 ve üzeri bulunmadı. Her hastaya işlem öncesinde tam idrar tetkiki (TİT) yapıldı ve idrar kültür antibiogram (İKAB) için örnek alındı. İdrar kültüründe üreme olan hastalara antibiyotik tedavisi sonrası kontrol kültür sonucuna göre ürodinamik işlem uygulandı.Ürodinamik değerlendirmede hastalara sistometri uygulandı. Sistometrik ölçümlerde dolum fazı sonuçları değerlendirildi. Dolum fazında gönderilen hacim, maksimum detrusor basıncı değerlendirildi. Duysal sonuçları; İlk işeme, normal işeme ve güçlü işeme isteği (mL) ve bunların herbirinin mesane doluluğu, mesane içi basıncı, detrusor basıncı, inkontinansı olan olgularda kaçak noktası sonuçları değerlendirildi.Toplam 10 ürodinamik parametre 51 hastada histerektomi öncesi ve sonrası karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Our aim of this study was to compare of urodynamic parameters at preoperative and postoperative period in patients undergoing intrafascial or extrafascial abdominal hysterectomy with benign gynaecologic indications.Material and method: Women scheduled for total abdominal hysterectomy were randomized to the extrafascial (n=27) and the intrafascial techniques (n=24) at Obstetrics and Gynecology Department of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine from November 2010 to April 2011. The groups were controlled for demographic variables, obstetric and gynecologic history, indications for hysterectomy, and preoperative hemoglobin values. Exclusion criteria were total prolapsus, urinary incontinance associated with chronic diseases (diabetes mellitus), vertebral hernia, neurological disorders, hormone replacement therapy and malignancy. The all patients in two techniques were evaluated urodynamic investigation at preoperative and sixth postoperative weeks. Cystometry were perfomed in urodynamic investigation at preoperative and postoperative period. All of 10 urodinamic parameters investigated in two techniques preoperative and postoperative were compared. P0.05).