Robotik radikal prostatektomi sonrası prostat üzerindeki sinir demetinin üç boyutlu olarak ortaya konulması (Prostat sinir demetinin haritalanması)
3-dimensional demonstration of the periprostatic nerve bundle after radical prostatectomy
- Tez No: 316734
- Danışmanlar: DOÇ. LÜTFİ TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZETBu çalışmada amacımız, sinir koruyucu olmayan RYRP sonrası prostat üzerindeki sinirlerin, sinir haritası çıkarıldıktan sonra 3 boyutlu rekonstrükte edilerek prostat üzerindeki dağılımlarını göstermekti.Kliniğimizde Kasım 2011 ve Nisan 2012 tarihleri arasında tek bir cerrah(Doç.Dr.Lütfi Tunç, Gazi ÜTFH,Üroloji A.D.) tarafından sinir koruyucu olmayan RYRP yapılan 6 vaka çalışmaya alınmıştır. Operasyon sonrası radikal prostatektomi spesmenleri 4 mm.'lik transvers dilimlere ayrılarak A4 kağıt üzerine her bir dilimin izdüşümü çizilmiştir. Spesmenlere Hematoksilen-Eozin boyama yapılmıştır. Toplam kesitlerden prostat apeks, orta kesim ve bazisden olmak üzere 2'şer kesit, mikroskopla incelenerek sinir haritası çıkarılmıştır. Sinir haritaları kullanılarak bilgisayar ortamında 3 boyutlu rekonstrüksiyon yapılmıştır.Bütün vakalarda, sinirlerin en fazla görüldüğü yer prostat posterolateraliydi. Toplam sinirlerin, %48,2'sinin prostatın posterolateralinde, %11,9'unun posteriorunda, %19'unun da anteriorunda yer aldığı saptanmıştır. Prostat apeksteki sinir sayılarının, orta kısım ve bazisteki sinir sayılarına göre daha az olduğu görülmüştür. Sinir liflerinin prostat çevresinde ışınsal tarzda yerleştiği saptanmıştır. Prostatın anterioruna dağılan parasempatik sinirlerin ereksiyona katkısı akılda tutulmalıdır.Sinir koruyucu cerrahide, onkolojik prensiplerden ödün vermeden, robotik cerrahi kullanılarak, interfasyal veya intrafasyal tekniklerin kullanılması erektil fonksiyon sonuçlarını olumlu yönde etkileyecektir.DSD anatomisi ve fizyolojisinin belirlenmesinde, robot yardımlı teknikle yapılan geniş sayılı vakaların, immünhistokimyasal ve 3 boyutlu rekonstrüksiyonla birlikte değerlendirilmesi daha verimli sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe aim of this study is to show the 3- dimensional distribution of the nerves on the prostate, after non-nerve sparing robotic radical prostatectomy.Six cases of non-nerve-sparing robotic radical prostatectomy included to this study that of which has operated by a single surgeon (L.Tunç,M.D, University Of Gazi School of Medicine, Ankara, Turkey) between November 2011 - April 2012 in our clinic. Post-operative radical prostatectomy specimens divided into 4mm. transverse slices, each slice projection is drawn on A4 paper. Surgical specimens were stained with Hematoxylin-Eosin. In each case 2 slides have been taken from the apex, the mid-body, and the base of prostate. The number of total nerves on the outside of the prostatic capsule has been determined manually for each zone. These sections have been microscopically examined and neural map was prepared. A computerized 3-dimensional reconstruction was made by using neural maps.In all cases the nerves most commonly seen in the posterolateral side of prostate. Distribution of nerves were seen 19% in anterior, 11,9% in posterior, and 48,2% in posterolateral of prostat, respectively. The nerve numbers in the apex were counted as less than the middle and basis. We observed neurovascular bundle was spread anteriorly, without bundle like formation in cases. The contribution of the parasympatic nerves spread on the anterior aspect of prostate in erection should be remembered.In nerve-sparing surgery, robotic system, intrafascial and interfascial techniques should be used, without compromising oncologic principles. So that there will be more positive results of erectil function.In determining anatomy and physiology of neurovascular bundle, the robotic asisted technique, together with the evaluation of a large number cases, immunuhistochemical and 3-dimensional reconstruction will provide more efficient results.