Manisa Muradiye merkez mahallelerinde 45-64 yaş fazla kilolu ve obez kadınlarda bir girişim programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of a physical activity intervention program on 45-64 aged overweight women in Muradiye district, Manisa
- Tez No: 319321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ERBAY DÜNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Manisa Muradiye Merkez Mahallelerinde 45-64 Yaş Fazla Kilolu ve Obez Kadınlarda Bir Girişim Programının Etkinliğinin DeğerlendirilmesiAmaç: Fiziksel aktivite girişim programının beden ağırlığı, beden kütle indeksi (BKİ), bel çevresi (BÇ), kalça çevresi (KÇ), bel kalça oranı (BKO), beden yağ ağırlığı, beden kas ağırlığı ve beden yağ yüzdesi değerlerine etkisi olup olmadığını göstermektir.Gereç ve Yöntem: Araştırma alanda yürütülen kontrollü girişim çalışmasıdır. Fazla kilolu ve obez kadınlar kesitsel bir çalışma ile yapılan randomizasyonla, girişim ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Girişim grubuna haftada üç gün beden eğitimi çalıştırıcıları eşliğinde üç ay FA yaptırılmıştır. Her iki gruba sağlığı geliştirme eğitimleri verilmiştir. Altıncı ve 12. haftalarda antropometrik ve BİA ölçümleri tekrarlanmıştır. Araştırmanın başında ve sonunda kadınlara anket uygulanmıştır. Veri analizinde tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi, bağımlı gruplarda t testi, ki kare, Fisher'in kesin testi, Student's t testi, Mc Nemar testi, Kruskall Wallis Varyans analizi kullanılmıştır.Bulgular: Altıncı ve 12. hafta ölçümlerinde girişim grubunun bel çevresi ve BKO, kontrol grubuna göre anlamlı olarak azalmıştır. Çalışma sonunda girişim grubunda beden ağırlığı, BKİ, beden yağ yüzdesi, bel, kalça çevresi, BKO, yağ ağırlığı ve bunun kollar, bacaklar ve gövdedeki dağılımı başlangıç ölçümlerine göre anlamlı olarak azalmıştır. Kontrol grubunda beden ağırlığı, BKİ, bel çevresi, kalça çevresi, yağ ağırlığı, kolların ve bacakların yağ ağırlığı anlamlı derecede azalmıştır. Çalışma sonunda oluşan farklar karşılaştırıldığında, girişim grubundaki kadınların kontrol grubuna göre beden ağırlığı, BKİ, bel çevresi, kalça çevresi, BKO, yağ ağırlığı ve bu yağların gövde, kollar ve bacaklardaki ağırlık dağılımının anlamlı olarak azaldığı gösterilmiştir. Tüm bunlara ek olarak girişim grubundaki kadınların yaşam kaliteleri, sağlık ve beden algılarında anlamlı iyileşmeler olurken, kontrol grubunda anlamlı bir değişim olmamıştır. Girişim grubunda ruhsal alan puanları anlamlı olarak artmıştır. Kontrol grubunda çevresel alan puanı anlamlı olarak artarken, bedensel alan puanları anlamlı olarak azalmıştır. Son değerlendirmeye göre girişim grubunun bedensel alan puanları kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Bunun dışında kalan boyutlarda anlamlı bir fark bulunamamıştır.Sonuç: Girişim grubunun beden bileşiminde oluşan bu farklılık çalışma açısından çok değerli bir bulgudur ve FA girişiminin etkilerini net olarak göstermektedir. Bu çalışmanın çok sektörlü sağlığı geliştirme programları için iyi bir yol gösterici ya da model olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of a Physical Activity Intervention Program on 45-64 Aged Overweight Women in Muradiye District, ManisaObject: The purpose of the study is to evaluate whether if is an effect of the physical activity (PA) intervention program on body mass index (BMI), waist circumference (WC), hip circumference (HC), waiste hip ratio (WHR), body fat weight (BFW), body muscle weight (BMW) and body fat ratio (BFR).Materials and Method: This study is a controlled intervention study. The overweighted and obese women were separated two groups by randomisation which made by cross-sectional study as intervention and control group. Intervention group were exercised PA by gymnastics coaches, three times a week during three months. Both of the groups were educated regarding healthy life style. Antropometrical and BIA measurements were performed at the baseline and repeated on 6. and 12. weeks. A questionnaire was applied to the women at the beggining and at the end of the study. Student?s T test, Chi-square test, Fisher?s exact test, Mc Nemar?s test, Kruskall Wallis Varians Analyses were applied in data analyses.Findings: Waiste circumference and WHR measurements were decreased significantly on intervention group at the measurement on 6. and 12. weeks. Body weight, BMI, BFR, WC, HC, WHR, BFW, Fat Weight dispersion on legs and arms were decreased significantly considering to the beginnig measurements on intervention group. Body weight, BMI, BFR, WC, HC, fat weight on arms and legs were decreased significantly on the control group. The differencies have been compared after the study, it was indicated that, body weight, BMI, BFR, WC, HC, WHR, BFW, Fat Weight dispersion on legs and arms were decreased significantly on intervention group at the end of the study. Additionally the women in intervention group have had significant improvement of perception on the quality of life, compared to control group. Mental domain scores were increased in intervention group. While the enviromental domain score was increased significantly in control group, physical domain score was decreased significantly. According to the last evaluation, physical domain score of intervention group were determined higher compared to the score of control group.Result: The physical change of intervention group is a valuable findings on this study and it has clearly manifested the effects of PA intervention. It could say that, this study is a good model and it could be recomended as a guide for the multisectoral health promotion programs.