Hipotiroidili olgularda thydqol (underactive THYRQOD-dependent quality of life questionnaire) yaşam kalitesi ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanması ve Türkçe sürümünün geçerliliğinin ve güvenirliliğinin sınanması
The validity and reliability of the underactive thyroid-dependent quality of life questionnaire (THYDQOL)-Turkish version in hypothyroid patients
- Tez No: 319322
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, ThyDQol yaşam kalitesi ölçeği, dilimize çevrilerek hipotiroidisi olan hastalarda geçerliliğinin ve güvenilirliğinin sınanması amaçlanmıştır.Araştırmaya, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Polikliniği'ne başvuran 90 gönüllühipotiroidi hastası alındı. Hastalardan ThyDQol-TR yaşam kalitesi ölçeğini tamamlaması istendi. Geçerlilik ve güvenilirlik analizinde ölçeğin dağlım özellikleri, güvenilirlik ve geçerlilik göstergeleri ortaya kondu. Yapı geçerliliği değerlendirmesi ile orijinal ölçeğe iyi uyum gösteren ThyDQoL ölçeğinin iç tutarlılığı yükseksaptandı, olası problemli soru saptanmadı. Ölçüt geçerliliğideğerlendirmesinde hastalığa özel sağlık sorusu ile ölçek skorları arasında korelasyon saptandı ve uygun incelemeler sonucunda da değişime duyarlı olarak değerlendirildi.Bu araştırma ile Türkçe dilinde geçerliliği ve güvenilirliği sınanan ThyDQoL-TR ölçeğininin, klinik çalışmalarda, ülkemizdeki hipotiroidi hastalarının yaşam kalitelerinin değerlendirilmesinde kullanabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to translate the Underactive Thyroid-Dependent Quality of Life Questionnaire (ThyDQoL) into Turkish (ThyDQol-TR), and subsequently test its validity and reliability in patients with hypothyroidism. In all, 90 hypothyroid patients that presented to Celal Bayar University, School of Medicine, Endocrinology and Metabolism Clinicvoluntarily enrolled in the study. The patients were administered the ThyDQol-TR. Statistical analysis was used to determine the distribution characteristics, and the validity and reliability of ThyDQol-TR. The scale?s structural validity and internal coherence were observed to be high and ingood compliance with the original scale; no potential problematic questions were identified. Criterion validity analysis showed that the scale?s correlation between disease-specific health questions and scale score was change-sensitive following appropriate examinations .Based on the present findings, we think that ThyDQoL-TR can be used in clinical trials to measure quality of life in hypothyroid patients in Turkey.