The role of Europeanization on the establishment of the future Turkish border guard
Türkiye'de sınır kolluk kuvveti biriminin kurulmasında Avrupalılaşmanın etkileri
  1. Tez No: 319390
  2. Yazar: ELÇİN DORUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEXANDER BUERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma Türkiye'de yeni, sivil ve profesyonel bir sınır yönetimi kolluk birimi kurulmasinda Avrupalılaştırmanın etkisini analiz etmektedir. Avrupalılaştırmanın çeşitli alanlardaki etkisi üzerine dair gelişen bir literatür olmakla birlikte, bugüne dek çok az çalışma entegre sınır yönetimi üzerindeki rolünü Türkiye'nin muhtemel üyeliği bağlamında ele almıştır. Bu çalışmada ilk olarak tarihsel anlamda Türkiye'de düzensiz göç gerçeği ve entegre sınır yönetimine geçişi Türkiye-AB ilişkisi çerçevesinde inceledim ve İlerleme Raporları, Katılım Ortaklığı Blegeleri, Ulusal Eylem Planları, Eşleştirme Projeleri, ilgili kişilerle röportaj ve farklı görüşlere sahip altı ulusal gazeteden (Cumhuriyet, Zaman, Hurriyet, Radikal, Milliyet, Sabah) toplamda 32 makeleyi analiz ettim. Daha sonra, bu sonuçları Avrupalılaştırmanın üç modeli (the texternal incentives, the social learning, and the lesson-drawing) ışığında inceledim. Son olarak, araştırmanın sonuçlarına gore, bu üç model de Türkiye'de yeni bir sınır yönetimi kolluk biriminin kurulmasında faktörleri açıklamada etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the role of Europeanization on the establishment of the new, civilian, and professional organization for border guard in Turkey. Even though there is substantial amount of literature concerning the role of Europeanization on different issue areas, a little research has been designed to analyze its effect on integrated border management within the context of Turkey?s prospective membership. After historical analysis of irregular migration fact in Turkey and the establishment of Integrated Border Management System (IBM) in the line with Turkey-EU relations on the issue, I utilize a content analysis of Progress Reports, Accession Partnership Documents, Turkish National Action Plans, Twinning Projects, three supplementary interviews with policy experts, and total of 32 new articles published in six national newspapers, which contains different political views: Cumhuriyet, Zaman, Hurriyet, Radikal, Milliyet and Sabah to assess the visibility and presence of the border management and illegal migration issues. Then, I examined the results in the light of the three models of Europeanization, which are the external incentives, social learning, and lesson-drawing. Results suggest that all the three models of Europeanization have certain explaining power over the establishment of the new a organization for border management in Turkey.