Aerial abstractions: The analysis of aerial photographs as a visual art form
Hava soyutlamaları: Görsel sanat biçimi olarak hava fotoğraflarının analizi
- Tez No: 319391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ HASIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma seçilmiş hava fotoğraflarının görsel sanat biçimi olarak analizini kapsamaktadır. Havadan çekilmiş olan soyut fotoğraflar çalışmanın temel konusunu oluşturur. Bu tez okuyucusunun havadan görünümleri temel tasarım ilkelerine ve öğelerine dayandırarak nasıl görsel bir sanat biçimi olarak okuyacağı konusunda yardımcı olmak için yazılmış olacaktır. Böylece okuyucular bu çalışmanın yardımıyla hava fotoğraflarını yorumlayabileceklerdir. Öncelikle ?Yukarıdan Bakma?nın sosyolojik ve mitolojik yönleri, hava fotoğrafçılığının tarihi, hava fotoğrafçılığının farklı alanlarda kullanımı, hava soyutlamaları, tasarım ilkeleri ve öğeleri incelendikten sonra hava fotoğrafçıları ile yapılan röportajların yorumlanması ile birlikte seçilmiş hava fotoğraflarının görsel sanat biçimi olarak analizi yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
This study will analyze selected aerial photographs as a visual art form. The abstracted photographs which were taken from air are the main case of the study. This thesis has been written in order to help readers understand how the aerial views can be read as a visual art form according to basic design principles and elements. So that readers can be interpret the aerial photographs with the help of this study. First, the sociological and mythological aspects of ?looking from above?, the history of aerial photography, the use of aerial photography in different fields, aerial abstractions, design principles and elements are investigated and then in conjunction with the interpretation of the interviews which are done with the aerial photographers, the selected aerial photographs are analyzed as a visual art form.