Örgütlü milliyetçi kadınların milliyetçilik ve toplumsal cinsiyet algısı
Organized nationalist women's perception of nationalism and gender
- Tez No: 319414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKSU BORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, milliyetçilik ve toplumsal cinsiyet ilişkisi üzerine son yıllarda özellikle feminist literatürde geliştirilen tartışmalardan hareketle, bu ilişkiyi somut tezahürleri üzerinden değerlendirmek ve anlamak amacıyla yapılmıştır. Milliyetçiliğin özellikle kadın kimliğini merkeze alarak, bu kimliğe yüklediği simgesel ve gerçek rollerden hareketle kendisini sürekli kılması, bu ilişkinin tek taraflı bir belirle(n)me ilişkisi olarak okunmasına kapı aralar. Bu çalışmada, ideolojiler ve söylemlerin özneler tarafından hiçbir zaman onlara sunuldukları biçimiyle sahiplenilip tüketilmediği, bu tüketimin yeniden üretime olduğu kadar yeni üretimlere de alan açan bir algılama, yorumlama, değiştirme ve dönüştürme sürecini kapsadığı savından hareketle, milliyetçi kadınların ?milliyetçi kadınlık? kimliğini nasıl üstlendikleri, anlamlandırdıkları ve deneyimledikleri sorusunun yanıtı aranmıştır. Bu kapsamda on beş örgütlü milliyetçi kadınla görüşülmüş, görüşmelerin yanı sıra, kadınların çıkardıkları yayınlar da analize dâhil edilerek bir çerçeve oluşturulmuştur.Bu çalışma nitel yöntem ve tekniklerin kullanıldığı, temelde anlamaya yönelik bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Görüşmeler ve yayınlar üzerinden elde edilen veriler, kadınların hem milliyetçi ideolojiyle hem de kendi kadınlıklarıyla kurdukları ilişkiyi, yani milliyetçiliği ve kadınlığı algılama, üstlenme, anlamlandırma ve deneyimleme biçimlerini, onların öznellikleri temelinde açığa çıkararak değerlendirmeyi mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
Drawing on the debates conducted particularly in recent feminist scholarship over the relationship between nationalism and gender, this study aims at reviewing and understanding this relationship through its visible manifestations. The fact that nationalism renders itself constant especially by putting woman identity in the centre with reference to symbolic and genuine roles that it attributes to this identity enables one to read this relationship as a unilateral determination. Based on the assertion that ideologies and discourses are never embraced and consumed by agents as how they are presented to them, and that this consumption also covers a process of perception, interpretation, alteration, and transformation, which pave the way for new productions as well as reproduction, this study seeks answers to the question how nationalist women adopt, explicate, and experience the identity of ?nationalist woman?. Within this scope, fifteen organized nationalist women have been interviewed, alongside which the publications produced by those women have also been incorporated into the analysis to make up a framework.This study, in which qualitative methods and techniques have been carried out, is designed as a survey principally aiming at insights. Data gathered through interviews and publications have enabled us to assess the relationship these women established both with the nationalist ideology and with their own womanhood, namely forms of their perception, assumption, explication and experiencing of nationalism and womanhood, by revealing this on the basis of their subjectivity.