Aigai Bouleuterionu'ndan ele geçen figürlü bir stel
A figured stele from Aigai Bouleuterion
  1. Tez No: 319458
  2. Yazar: ASİL YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Aigai Bouleuterionu 2005 yılı kazı çalışmaları sırasında, yapının doğu cephesinde, kuzeyden ikinci giriş önünde üç parça halinde mermer bir stel ele geçmiştir. Günümüzde Manisa Arkeoloji müzesi'nde bulunan stel, enine kullanım gören, tek resim alanına sahip bir mezar stelidir. Stelin her iki yanında sahnenin pilasterler ile sonlanıyor olması ve üst yapısının iki fascialı arşitrav şeklinde betimlenmiş olmasından dolayı naiskos stel grubunda değerlendirilir.Eser üzerinde betimlenen figürler yüksek kabartma olarak işlenmiştir. Sahnede, kline üzerinde uzanmış, iki genç erkek ve onların ayakucunda diphros üzerinde profilden betimlenmiş bir kadın betimi bulunmaktadır. kline önünde, üzerinde yiyeceklerin bulunduğu dikdörtgen bir masa yer alır. Sahnenin solunda bir hizmetçi, sağ tarafta ise bir atla birlikte tasvir edilmiş bir figür bulunmaktadır. Sahnenin üst kısmını uzananlara ait olduğu düşünülen zırhlar ve kithara tamamlamaktadır.Stel üzerinde, cenaze ziyafeti olarak adlandırılan sahne betimlenmiştir. Kökenleri yakın doğuda ve Anadolu-Pers sanatı kabartmalarında görülür. Hellenistik dönemde ise özellikle mezar stelleri üzerinde, ölen kişinin kahramanlığı ve soyluluğunu vurgulamak amacıyla bu tip sahneler kullanım görmüştür.Aigai steli stilistik açıdan incelendiğinde, stel üzerinde tasvir edilmiş figürlerin, düzensiz ve ışık-gölge oyunu yapan derin kıvrımlara sahip kumaş detayları, kline üzerinde uzanan figürlerin saçlarındaki barok tasvir ve gözlerin derin işlenmesinden kaynaklı patetik ifade ile betim alanının daraltılmamış olması gibi sebeplerle İ.Ö. 160-150 tarihlerinde Pergamon'da üretilmiş olmalıdır. Eserin meclis binasına İ.Ö. 17 depremi sonrasında yapılan onarımlar sonrasında getirildiği ve yapıda süsleme amacıyla kullanıldığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
During the 2005 excavations of the Aigai Bouleuterion, a stele consisting of three fragments was recovered on the east side of the building in front of the second door from the North. The stele, currently located in the Manisa museum, has a single depictment running over the length. The fact that the stele has two plasters, and that the upper part is depicted as an architrave with a double fascia, stylistically puts this stele into the Naiskos group.The figures are made in high relief. The scene depicts two young men lying down on a clinewith at their feet end a women depicted form the profile sitting on a diphros. In front of the cline is a rectangular table with a meal depicted on top of it. On the left of the table, a servant and on the right of the table is a figure depicted together with a horse. Depicted at the top of the scene is armour and a chiton which might have belonged to these two young men.A funerary scene is shown on this particular stele of which its origins can be traced back to the Near ? Eastern, Persian Anatolian reliefs. Especially in the stelae of the Hellenistic period, these stelae were used to emphasize the heroism and the ( high ) social status of the deceased.When we look at the stylistic properties of the stele from Aigai, we can see that the figures have clothes with deep randomly arranged folds which give room for shadow play, and that the hair of the figures display a baroque style and that the eyes have a pathetical expression. Together with the fact that the frame wasn?t shrunken, we can place this stele around 160 ? 150 B.C. and is of Pergamene production. It is plausible that the stele was reused during the repairs of the council building as an ornamental element after the earthquake which occured in 17 B.C.