Antandros Nekropolisi'nde ele geçen strigilis buluntuları
The strigilis finds obtained in Antandros Necropolis
- Tez No: 319457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN İREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Antandros Nekropolisi'nde 2001-2009 yılları arasında yapılan kazı çalışmalarında açığa çıkartılan 318 mezarın 23 tanesinden 31 adet strigilis ele geçmiştir. Bunların haricinde, mezar dışından gelen altı adet strigilis ile birlikte toplam strigilis sayısı 37'ye ulaşır. Bu strigilislerin sekiz tanesi bronzdan yapılırken, 29 tanesi demirden yapılmıştır. Strigilisler üzerinde yapılan incelemeler ve aynı kontekst içinde yer alan diğer malzemeler yardımıyla, strigilislerin İ.Ö. 5. Yüzyılın ilk yarısından İ.Ö. 2. Yüzyılın sonralarına kadar düzenli bir kronolojik gelişim gösterdikleri saptanmıştır.Ele geçen strigilislere bakıldığında hepsinin klasik tipteki strigilisler olduğu görülse de ayrıntılarda birbirinden farklı oldukları gözlemlenmektedir. Bu farklılıklardan hareketle üç farklı tipin olduğu görülmüştür. Bunlar: Kulp bitimindeki farklılıklara göre, kulp-kaşık birleşme yerlerindeki farklılıklara göre ve kulpun ön kısmından tepe noktasına geçişindeki farklı açılanmalara göre oluşturulan tipolojidir.Strigilis buluntulu 23 mezarın tiplerine bakıldığında, bunların 20 tanesinin taş lahit ve üç tanesinin ise kiremit mezar olduğu görülmektedir. Ayrıca, bu 23 mezardan 22 tanesi İnhumasyon (taş lahit) gömüye sahipken yalnızca bir tanesinde kremasyon gömü saptanmıştır.Strigilis buluntulu mezarlara bakıldığında, mezar sahiplerinin cinsiyet ve yaşlarında bir düzen arz etmediği görülmektedir. Yapılan antropolojik analizler, mezarlardan dört tanesinde hem erkek hem de kadın, üç tanesinde erkek, üç tanesinde kadın ve bir tanesinde cinsiyetleri belirlenemeyen biri 3,3, diğeri 4,3 yaşlarında olan iki çocuk olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
31 pieces of strigilis were obtained in the 23 of the 318 tombs that were uncovered in the excavation works made between 2001-2009 in Antandros Necropolis. Apart from these, the number of strigilis reaches up to 37 with the 6 pieces of strigilis that came from out of the tombsWhile 8 of these strigilis were made of bronze, 29 of them were made of iron. Through the examinations made on the strigilis and other materials that existed within the same context, it was determined that strigilis showed a regular chronological development from the first half of the 5th century B.C to the end of 2nd century B.C.Although all the strigilis seem to be classical type when examined, it is observed that they are different from each other in details. With reference to these differences, it was seen that there are 3 different types. These form the typology according to differences in handle ends, differences in the joint parts of handle-spoon and different anglings in the passage from the front part of the handle to the top.As we examine the 23 tombs with the strigilis finds, it is observed that 20 of them are stone (sarcophagus) tombs and 3 of them are tile-tombsAlso while the 22 of these 23 tombs have inhumation (stone sarcophagus) burial, cremation burial has been found in only 1 (one) of them.When we examine the tombs with the strigilis finds, it is seen that there is no order in the gender and ages of tomb owners. The anthropological analyses proved that there were both men and women in 4 (four) of the tombs, men in 3 (three) of the tombs and 2 children aged 3,4 and the other 4,3 with undefined gender.