Fizik dersinde ortaöğretim öğrencilerinin akıllı tahta kullanımı ile ilgili algılarının araştırılması
Investigation of student perceptions of interactive whiteboards in a physics classroom
- Tez No: 319503
- Danışmanlar: DR. CEM GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin Zonguldak ilindeki bir lisede Seçmeli Fizik dersini alan öğrencilerin bu derslerdeki Akıllı tahta kullanımıyla ilgili algıları incelenmiştir. Çalışma, iki sınıfta Akıllı tahta ile beyaz tahta-projeksiyon sistemlerinin kullanımlarının dönüşümlü olarak uygulanması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Süreç ABAB modeli ile uygulanmış ve veriler nitel yöntem ve araçlar ile toplanmıştır. Çalışmada 16 kız ve 13 erkek olmak üzere toplam 29 öğrenciye uygulanan anketler ve derslerde tutulan günlükler ile elde edilen veriler kullanılmıştır. Günlük ve anketlerdeki sorular üç alanı ele almaktadır: (1) Faydalar, (2) Sınırlılıklar ve (3) Gelecek için tavsiyeler. Çalışmanın sonuçlarına göre, akıllı tahtanın çoklu ortam kullanımı ve çekici yönü ile öğrenciler tarafından ilgi uyarıcı bulunduğu ortaya çıkmıştır. Beyaz tahta-projeksiyon sistemine kıyasla Akıllı tahtanın, sahip olduğu özel yazılım programları ve elektronik özellikleriyle, derste işlenen konuların sonradan tekrar edilmek üzere bilgisayara kaydedilebilmesi, ders anlatımı sırasında önceki bölümlere geçiş yapılabilmesi ve tüm işlemlerin Akıllı tahta üzerinden doğrudan yapılabilmesi gibi özelliklerle daha fazla fırsatlar sunduğu görülmüştür. Akıllı tahta kullanımında karşılaşılan bazı sınırlılıklardan da bahsedilmiştir. Ayrıca, Akıllı tahtanın gelecekteki kullanımları için tavsiyelerde de bulunulmuştur. Bu çalışmanın sonuçları Akıllı tahtanın şu an ve gelecekteki kullanıcılar için faydalı ipuçları verebileceği gibi eğitimcileri de Akıllı tahtanın sınıflarda kullanımı ile ilgili bilgilendirecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, student perceptions of interactive whiteboard usage during elective physics lessons in a secondary school of west coast black sea region in Turkey were investigated. Study performed by alternating the usage of whiteboard with the usage of white board-projection system in two classrooms. Process applied in an ABAB design and data gathered in qualitative methods and tools. In this study, data collected by semi-structured surveys and journals written by 29 students of 16 girls and 13 boys. Questions in the survey and journals focused on three constructs: (1) Benefits, (2) Limitations and (3) Suggestions for improvement. In the analyses of results, it is ascertained that usage of Interactive whiteboard in physics lessons found interesting because it is engaging and offered multimedia usages. It gives more opportunities during and after the instruction of lessons by special software programs and additional electronic properties of Interactive whiteboard such as saving the instructed lesson and providing an opportunity to repeat it, easy to move back in passages of lessons in order to look previous parts of instruction and carrying out all moves directly from the Interactive whiteboard. Some limitations for usage of Interactive whiteboards were also mentioned. Moreover, suggestions for improvement for future use of Interactive whiteboards were also noted. The results of this study can provide some useful clues for present and future users of Interactive whiteboards and inform educators on their possible applications with Interactive whiteboards.