Exploring vertical navigation within a virtual environment: A staircase experience
Sanal ortamda dikey navigasyonun incelenmesi: Bir merdiven deneyimi
- Tez No: 319509
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Mimari işaretler, mimarlar tarafından tasarım sürecinin ilk aşamasında yapılandırılmaktadır. Lokal mimari işaretler, bireylerin mekan içinde navigasyonlarına destek olarak, onların mekansal yönlendirmelerini etkiler. Lokal mimari işaretlerden biri olan merdivenler, çok-katlı bir binada diğer katlara erişim sağlamakta ve dikey dolaşım sürecini etkilemektedir. Bu çalışma sanal navigasyon sırasında, iki çok-katlı masaüstü sanal ortamda, bireysel özellikler ile bir çift merdivenin geometrik niteliklerini birleştirerek dikey navigasyon konusuna odaklanmaktadır. Navigasyon sırasında en etkin merdiven çiftini belirlemek için, sabit gözlem noktasına göre işaret çiftleri arasındaki açı farklılaştırılmıştır. Dolaşım şekli, cinsiyet farkı, navigasyon becerileri ve işaret çiftleri; merdivenlerdeki yukarıya çıkış ve aşağı iniş tercihlerini etkileyen faktörler olarak düşünülmüştür. Merdiven çiftleri arasında 180° fark olan sanal ortamda, yukarıya çıkış ve aşağı iniş merdivenleri arasında bir ilişki bulunmuştur. İleri analizler, merdivendeki yukarıya çıkışın giriş katındaki ilk ya da son ziyaret edilen odaya göre tercih edildiğini göstermektedir. Merdiven çiftleri arasında 90° fark olan sanal ortamda, hem yukarıya çıkış ve aşağı iniş merdivenleri hem de başka faktörler arasında bir ilişki bulunamamıştır. Cinsiyet ve merdiven tercihleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamış olup, sadece bayanlar tarafından işaret çiftlerinin arasında 180° fark olan aşağı inen merdivende anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, navigasyon becerileri ve merdiven tercihleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Architectural cues are configured by architects in the initial phase of design process. Local architectural cues within an environment can aid individuals during navigation and influence their spatial orientation. Staircases, as a feature of local architectural cues that provide access to the other floors in a multi-level building can have an impact on vertical navigation. This study focuses on the issue of vertical navigation during virtual navigation by integrating the individual characteristics and the geometric attributes of a staircase pair within two different multi-level desktop virtual environments (VEs). The angle between the cue pairs with respect to the same observation point is altered in order to determine the staircase pair that is more efficient in navigation. Circulation paths, gender differences, navigational abilities and cue pairs are considered to be factors that affect staircase preferences for ascending and descending. For the VE with a 180° difference between the cue pairs, there was a relationship between the ascending and descending staircases. Further analysis indicated that the staircase preference in ascending was either related to the first or last visited rooms on the ground floor. For the VE with a 90° difference between the cue pairs, no relationship was found between the ascending and descending staircases as well as with any other factor. There was no significant relationship between gender and staircase preference except for the descending staircase with 180° difference between the cue pairs and was in favor of females. In addition, there was no significant relationship between the navigational abilities and staircase preferences.