Typography and ideology: Typeface design as a statement
Tipografi ve ideoloji: Bir ifade biçimi olarak yazı tipi tasarımı
- Tez No: 319508
- Danışmanlar: DR. ÖZLEM ÖZKAL, YRD. DOÇ. DR. DİLEK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezin amacı, yazı tipi tasarımını teorik ve metodolojik olarak, ideoloji bağlamında incelemektir. Tez dahilinde, yazı tiplerinin iletişimdeki rolü ve kültürel, sosyal veya tasarımcıların tercihi doğrultusunda ideolojilerin yazı tiplerine işlenip işlenmediğini sorgulanmaktadır. Tez, yazı tiplerinin tarafsızlığı hakkındaki tartışmaları ele alacaktır; yazı tiplerinin iletişimde bir araçtan fazlası olduğunu; kendi içlerinde mesaj taşıdığı savunacaktır.. Amaç, yazı tipini kişisel ve sanatsal ifade biçimi olarak ele almaktır. Proje sırasıyla; biçim, içerik, sentez ve bağlamı irdeleyen ve böylelikle dinleyici ile farklı iletişim yolları oluşturan dört ayrı yazı tipi tasarımını içermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the theories and methodologies of type design within the context of ideology. It questions the role of typefaces in communication and whether ideologies are embedded in typefaces, culturally, socially or due to their designers? intention. This work follows the discussions on the neutrality of typefaces as they are more than a tool in communication; instead, they are individual message bearers. The project aims to depict the typefaces as personal artistic statements. The project concludes with four different typeface designs which emphasize form, content, synthesis and context respectively; thus, the project establishes different ways of communication with the audience.