Husein Cozo: Hayatı, eserleri, yenilikçiliği ve itikadi görüşleri
Husein ?ozo: His life, work, reformist side and views about faith
- Tez No: 319558
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SAİM KILAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, Husein Cozo'nun hayatı, eserleri, itikadî görüşleri ve Bosna Hersek'te el-Menâr ekolünün tesiri ile Husein Cozo'nun yenilikçi görüşleri ele alınmaktadır.Çalışma, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır.Birinci bölümde Husein Cozo'nun hayatı, yenilikçi fikirlerinin kaynağı olarak el-Menâr ve Bosna Hersek'te yaşayan Müslümanların din geleneği ile Boşnak kelâm âlimlerinin silsilesinin değerlendirilmesi yapılmıştır.İkinci bölümde Husein Cozo'nun itikadî görüşleri ilâhîyyât, nübüvvât ve semiyyât olarak üç başlık altında incelenmektedir.Üçüncü bölüm ise temel itikadî konular içinde yer almayan ama kelâm ilmi bakımından önem arz eden konuların değerlendirilmesine ayrılmıştır.Sonuçta genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work discusses the life of Husein ?ozo, his works, views about faith and his reformist views under the influence of the al-Man?r school in Bosnia and Hercegovina.The work consists of introduction, three chapters and summary.In the first chapter an assessment has been made of the life of Husein ?ozo, al-Man?r as the source of his reformist ideas and the religious tradition of Muslims living in Bosnia and Hercegovina together with the succession of Bosnian Kalam scholars.The second chapter studies Husein ?ozos views about faith under three topics; the ilahiyat, prophethood and semiyyat.The third chapter deals with topics that?s not included in basic faith topics but which are important from the viewpoint of kalam disciplin.A general assessment has been made in the summary.