Stresle başa çıkma bilişsel süreçler ve dindarlık üzerine bir inceleme
Research on coping with stress, cognitive processes and, religion
  1. Tez No: 319559
  2. Yazar: ELİF GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ HÖKELEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde, hayatın merkezinde yer alan dinin, bilişsel boyutta, stresle başa çıkma süreci üzerindeki etkileri incelenmiştir. Diğer taraftan, stresle başa çıkmak için, insanların dinden ne oranda ve nasıl faydalandıkları üzerinde durulmuş, başa çıkma-din ilişkisi irdelenmiştir. Bu bağlamda tezdeki yaklaşımlar, Kenneth Pargament'in başa çıkma teorisi çerçevesinde ortaya koyulmuştur. Dini başa çıkma metotlarının pozitif ve negatif yönleri, ayrı başlıklar halinde açıklanmıştır. Son olarak hayatta anlam arayışı sürecinde dinin etkisinin ne olduğu üzerinde durulmuş, belli başlı çalışmalar eşliğinde, din, başa çıkma ve anlam kavramları arasındaki bağlantılar vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the impact of religion ? which is on the central of human life ? in a dimension of congitive, on the coping process of stres was investigated. Besides that, we discussed how and to what extent, human body uses his/her religious beliefs in order to cope with stres. In this mean, approaches in the thesis is constructed on Kenneth Pargament?s coping theory. Religious methods for coping with stress is examined under different topics according to their positive and negative sides. Finally it is expressed that religion has a great effect in the process of search a meaning for life. We stressed that there is a connections among the concepts of religion, coping and meaning with the help of other research done before.