Spinoza'nın Tanrı tasavvuru
Spinoza's view of God
- Tez No: 319560
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmamın amacı düşünce tarihi boyunca Tanrı kavramı üzerinde oluşturulmuş olan felsefisistemler içerisinde Tanrı tasavvurlarından anlaşılması güç olan Panteist Tanrı tasavvuruna dairdir. Ve bu düşünce sisteminin Din Felsefesindeki en önemli savunucularından biri olarak addedilen Spinoza' nın Tanrı tasavvuru üzerinde bilgi vermektedir.Araştırma da öncelikle Tanrı tasavvurları ele alınmış olup sonrasında ise Panteizmle alakalı değerlendirmeler yapılmıştır. Panteizm 'in tanımlanması tarihsel süreç içerindeki değişimi araştırılmıştır.Panteizmin incelenmesinin neticesinde Spinoza'nın Tanrı tasavvuru ile genel olarak kabul edilen Panteist Tanrı tasavvurundaki benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmeye çalışılmış olup, düşünce tarihinde bir muammaya dönüşen Spinoza'nın Tanrı tasavvurunun gerçektende Panteist bir Tanrı tasavvuruna mı ait olup olmadığı hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This academic research is about the pantheistic idea of God under the historical development of concepts of God.Further we will talk about Spinoza, a representative of the pantheistic view of God. We will look at this topic from a different point of view than various academic researches at present.In this research we will first show different views of God, later we will emphasize especially on the pantheistic view. We will define Pantheism and show its historical development. After that we will compare Spinoza?s view of God to the pantheistic concept of God. We will see what they have in common and what their differences are. We will show, whether Spinoza?s concept of God fits with the pantheistic one