Approaches to the root causes of state failure and collapse
Devlet başarısızlığı ve çöküşünün temel sebeplerine ilişkin yaklaşımlar
  1. Tez No: 319597
  2. Yazar: SEDA YUMLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Soğuk Savaş'ı izleyen dönemde, başarısız devletler yarattıkları sayısız insani ve güvenlik sorunları nedeniyle uluslararası sistem tarafından giderek artan bir endişe kaynağı olarak görüldüler. O zamandan beri, uluslararası toplum tarafından devlet başarısızlığına yönelik çeşitli uluslararası tepkiler ortaya kondu ve önerildi. Devlet başarısızlığı olgusunun devam eden doğası ve neden oldukları güvenlik tehditleri, devlet başarısızlığının 21. yüzyıl için yerleşik bir sorun olduğunu kanıtlamıştır. Bu tez devlet başarısızlığının literatürdeki temel nedenlerine odaklanmakta ve buna yönelik farklı yaklaşımları incelemektedir. Bunu yaparken, tarihsel, küresel politik, birey merkezli ve eleştirel yaklaşımlara göre kategorize edilmiş kapsamlı bir literatür taraması yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the aftermath of the Cold War, failed states have increasingly been viewed as a cause for concern for the international system due to numerous humanitarian and security challenges they created. Since then, a variety of international responses have been attempted and proposed by the international community to address state failure. The ongoing nature of the phenomenon of state failure and security threats they cause prove that state failure is an entrenched problem for the 21st century. This thesis focuses on the analysis of root causes of state failure in the literature and examines different approaches to it. In doing so, it aims to make a comprehensive literature review categorized by historical, global political, individual-centered and critical approaches.