Neoliberal globalization, citizenship and subject constitution in Turkey
Türkiye'de neoliberal küreselleşme, vatandaşlık ve öznenin inşası
  1. Tez No: 319598
  2. Yazar: AYŞE YEDEKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TORE FOUGNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez, hem genelde, hem Türkiye özelinde neoliberalizmin vatandaşlık üzerine ne ölçüde etkisi olduğunu tartışmayı amaçlamaktadır. Vatandaşlıkla ilgili akademik tartışmalar, sahip olunan hakların kapsamını önemli ölçüde belirleyen politik-ekonomi boyutunu göz ardı ederek, genellikle kimlik hakları sorununa odaklanmıştır. Bu çalışma, neoliberalizmi siyasa çerçevesi ve yönetimsellik olmak üzere iki şekilde tanımlayarak, hem neoliberalleşme sürecinin sosyal hakların pratik edilmesi üzerinde ne tür etkileri olduğunu, hem de bu süreç içinde bireylerin çeşitli yönetimsel metotlarla nasıl neoliberal özneler olarak kurgulandığını göstermeye çalışacaktır. Neoliberalizmin Türkiye'deki gelişim sürecine bakılarak belirtilen iki kavramsal boyutun da Türkiye'ye uyarlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the extent to which neoliberal globalization has had an impact on citizenship in general, and citizenship in Turkey in particular. Academic debates on citizenship usually revolve around the question of identity rights, overlooking political-economy dimensions that significantly influence the scope of rights enjoyed. By defining neoliberalism in a two-fold way as policy framework and governmentality, the study shows both the ways through which neoliberalism has affected the practice of social rights, and how individuals are constituted as neoliberal subjects through different governmental techniques. The thesis aims to adapt the conceptual-theoretical framework by analyzing how the neoliberalization process is experienced in Turkey.