Kurumsal markaların tüketicilerin satın alma davranışı üzerine etkisi ve uygulama
The effect on consumers' purchasing behaviour of corporate brands and application
- Tez No: 319705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma tüketicilerin kurumsal marka algısını ölçmek ve kurumsal markaların tüketicilerin satın alma davranışı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın materyalini, İstanbul ili, Kadıköy ilçesinde bulunan tüketiciler arasından rastlantısal olarak seçilen 200 kişi oluşturmuştur. Araştırma, konuyla ilgili literatür taraması sonucunda ulaşılabilen kaynaklar ve anket yardımıyla elde edilen verilerin sonuçları ile sınırlıdır. Araştırmadan elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (17.0) paket programına aktarılmış olup istatistiksel incelemesi yapılmıştır. Verilen cevapların ilişkisi, frekans analizi, crosstab testi ve korelasyon ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, tüketiciler kurumsal markayı ?başarılı?, ?güvenilir? ve ?saygınlık? olarak algılamaktadır. Tüketicilerin gözünde bir kurumsal markanın rakipleri karşısındaki güçlü yönleri olarak en önemli unsurlar yine kalite ve güven unsurları olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca tüketicilerin kurumsal markaları tercih etme sebebi ?yüksek kalite, uzun süre dayanıklılık ve sağlamlık sunması? ve ?satın alınan ürün ile ilgili güven duygusu vermesi? dir. Tüketicileri kurumsal markaya ait bir ürünü satın almaya yönelten kriterler beş başlık altında toplanmıştır. Bu gruplar; kurumsal markaların ürünleri, fiyat, satış öncesi ve satış sonrası ile ilgili kriterler ve bu dört unsur çerçevesinde şekillenen kurumsal marka imajı, tüketiciyi satın almaya yönelten kriterleri içermektedir. Cinsiyetle, kurumsal marka terimini algılayışı incelediğimizde, iki cins arasında bir ayrımın olmadığı ancak tüketicilerin kurumsal markayı önemsedikleri sektörle cinsiyeti arasındaki ilişki bulunduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been executed for measuring the consumers? perceptions of corporate brand and determining the effect on consumers? purchasing behavior of corporate brands. The materials of this research have been formed among male and female participants consisted of 200 people by randomly selected in Istanbul province, Kadiköy borough at Asian side. The research is limited with the sources reached as a result of the related literature search and data gained as a result of made questionnaires. The data gained from our research has been transferred to the package program SPSS (17.0) in computer media and its statistical investigation is made. The relations of the given answers have been evaluated with frequency analysis, crosstab test and correlation. At the end of this research it is determined that the consumers are perceiving the corporate brand as ?successful?, ?reliability? and ?respectability?. From the consumers? point of view, the powerful characteristics of an corporate brand against its competitors are again noticed as the quality and reliability elements. Furthermore, the reasons of choosing an corporate brand are ?offering high quality, long term durability and robustness? and ?to give reliance feeling related with the purchased product?. The criterions which are directing the consumers for buying an corporate brand have been collected under five topics. These topics are; products of an corporate brand, price, criterions about pre-sale and after-sale issues, and the corporate brand image formed in the scope of these four criterions which are tending the consumers for buying this particular brand. When we analyze the sensing concept of the corporate brand according to the genders, it is observed that there is no difference between two genders, however there is a relation between the sectors which the consumer are giving importance to the corporate brand and their genders.