Türkiye'de banka reklamcılığının tüketiciler üzerindeki etkisi ve örnek olarak Türkiye İş Bankası reklamlarının incelenmesi
The effects of bank advertisement on consumers in turkey and research of Türkiye İş Bank advertisement as an example
  1. Tez No: 319706
  2. Yazar: YİĞİT AKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Reklamcılık, Banking, Advertising
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, tüketicilerin, bankacılık ürün ve hizmetlerini kullanmalarında ve onları seçmelerinde banka reklamlarının etkisinin olup olmadığına açıklık getirmektir. Bu konunun araştırılabilmesi için ? banka reklamlarının, İstanbul Ticaret Üniversitesindeki öğrenciler üzerindeki etkileri? ile ilgili bir anket uygulanmıştır.Verilerin analizi göstermiştir ki, banka reklamcılığının tüketiciler üzerinde etkisi vardır. Ayrıca reklamlarda kampanyaların kısaca açıklanması ve kültürel özelliklerimizin ön planda tutulması, sadece satın alma davranışları üzerinde değil, öğrencilerin de satın alma kararlarını etkileyen unsurlar olarak görülmüştür. İlave olarak Türkiye İş Bankası reklamlarının öğrencilerin satın alma davranışlarını etkilediği de görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out whether or not consumers are affected by bank advertisements upon purchasing a product or a service of a bank. In order to research this subject, a survey entitled ?The impact of bank advertisements on the buyer behavior of students at Istanbul Commerce University?.According to the analysis undertaken, bank advertisement does have an impact on buying behavior. Also, survey proved that, brief details of campaigns and cultural characteristics not only influence buyer behavior hereupon have an impact on the students? buying behavior. In addition to this result, the advertisements of Isbank have an impact on the purchasing decisions of the students at the Istanbul Commerce University.