Uluslararası finansal kriz sonrası IMF Dünya Bankası ve DTÖ'nün yeniden yapılandırılma süreci ve gelişmekte olan ülkelere etkisi
The post-restructuring process of the International Monetary Fund the World Bank and the World Trade Organization with the global crisis (2007-2008-2009)and the developing countries
- Tez No: 319710
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERDOĞAN ALKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Uluslar arası Para Fonu, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü uluslar arası ekonomik sistemin en önemli kuruluşları olarak faaliyet göstermektedir. 2007-2009 yılları arasında gerçekleşen küresel krizin etkisiyle, bu kuruluşların önemi daha iyi anlaşılmıştır ve uluslar arası kuruluşlar yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Yeniden yapılanma sürecinde Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin kotalarının ve oy haklarının artmasıyla karar alma sürecinde daha etkin bir konuma getirilmesi söz konusudur. Küresel krizle beraber çok uzun süredir dünya siyasetinde öncü rol oynayan olan Amerika hegemonik gücünü kaybetmiştir. Çin üretim kapasitesi ve yoğun ihracat hacmiyle diğer dünya ülkelerini bu büyük güç karşısında birleşmeye daha doğrusu bir güçler dengesi oluşturmaya mecbur etti. Bu amaçla uluslar arası finansal kuruluşlar olan Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası'nda bir değişime gidilmesine yönelik adımlar atıldı.
Özet (Çeviri)
The International Monetary Fund, the World Bank and the World Trade Organization have been operating as the most important actors in the international economic system. By the effect of the global crisis which occurred between 2007-2009, the importance of the organizations became more essential and the organizations found itself in the post-restructuring process. In this process, there will be increase in quotas and voting rights of developing countries such as Turkey and these countries will be more involved in decision-making mechanism in the international arena. America, which has been playing a leading role in world politics and economics, began to lose its hegemonic power after the global crisis. China?s huge production capacity and great volume of export forced other countries to unite and form a balance of forces against this great power. In this regard, steps were taken towards this change in these international financial organizations.