Otomotiv sektöründe yabancı sermaye yatırımları ve Türk ekonomisine etkilerinin değerlendirilmesi; 2010 örneği
Foreign capital investments in Turkish automotive industry; instance of 2010
- Tez No: 319709
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERDOĞAN ALKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Türkiye'de otomotiv sanayi, gelen yabancı sermayeli yatırımların da katkısı ile hızla gelişmiştir. Türk otomotiv sanayi yüksek kapasitesi, geniş ürün yelpazesi, kalitesi, kaliteli insan kaynağı ve yüksek standartlarıyla Avrupa başta olmak üzere dünya otomotiv sanayi pazarında değeri giderek artan bir konumdadır. Sektörde 1970'lerde %15 olan yerli parça kullanım oranı bugün bazı araçlarda %90'lar seviyesini aşmıştır.Bu çalışmada, günümüzün küreselleşen dünyasında Türk - Otomotiv Sanayinin durumu, yabancı sermayeli otomotiv sektör yatırımının Türk Otomotiv Sanayi ve Türk ekonomisine etkileri, sektörün avantajları, dezavantajları ile birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish automotive industry has developed rapidly with the contribution of the foreign capital investments. The Turkish automotive industry has high-capacity, wide product range, quality, qualified human resources and high standards. Increasing the value of the Turkish automotive industry day by day . in the 1970s, 15% of domestic usage rate has exceeded the level of 90% of the some vehicles of today's.In this study, in today's globalized world, Turkey - state of the automotive industry, foreign capital investment in the automotive sector, the effects of the Turkish Automotive Industry and the Turkish economy, the industry advantages and disadvantages are penned