2001 krizi sonrası Türk bankacılık sisteminde BDDK'nın rolü ve fonksiyonu
The role and function of the Turkish banking system after the 2001 economic crisis of the BRSA
- Tez No: 319716
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede, bankalar ülke ekonomisinin gelişmesinde büyük önem taşıdığı için; finansal sistemin temelini oluştururlar. Osmanlı döneminden günümüze kadar yaşanan tecrübelerden, finansal kurumların özelliklede bankaların düzenlenmesi ve denetlenmesinin önemi anlaşılmıştır. Bu nedenle; 4389 sayılı bankalar kanunun kabul edilmesinden sonra 1999 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı; Türk Bankacılık Sisteminin tarihsel gelişimini, düzenleme ve denetlemenin neden gerektiğini inceleyerek; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nu açıklamaktır.Türkiye 1980 yılından sonra, ithalatın ve ihracatın serbestleşmesiyle finansal liberalizasyon sürecine girmiştir. Serbestleşme finansal sistem açısından değişim ve dönüşümün başlangıcı olmuştur. Bankacılık sistemi açısından finansal serbestleşme denetimlerin azaltılması ve ülke ekonomilerinin birbirine açılması anlamına gelmektedir. Finansal serbestleşmeyle birlikte bankacılık krizine yol açan tehlikeler de artış göstermiştir. Düzenlemesi yetersiz olan finansal serbestleşme süreciyle Türkiye 1994, 2000 ve 2001 krizlerini yaşamıştır. Türkiye Mayıs 2001'de `güçlü ekonomiye geçiş programı' ilan ederek ekonomik politikalarda köklü değişikliğe gitmiştir. Bankacılık siteminde yeniden yapılandırma süreci güçlü ekonomiye geçiş programıyla başlamış, 2001'de `bankacılık yeniden yapılandırma programı' açıklanmıştır. 2000 yılı Kasım ve 2001 yılı Şubat ayında yaşanan krizler sektörde köklü bir yeniden yapılandırmayı kaçınılmaz kılmıştır. BDDK'nın kurulmasıyla sisteme olan güven yerine gelmiştir.BDDK'nın kurulması ve Kurul'un atanarak göreve başlamasıyla birlikte bankacılık tarihimizde yeni bir sayfa açılmıştır.
Özet (Çeviri)
In developing countries such as Turkey, banks plays significance role for the development of the country's economy and they form the basis of the financial system. The importance of monitoring and regulation of financial institutions, especially banks, have been understood from experiences faced during Ottoman Empire until today. Therefore, after the adoption of the Banking Law No. 4389, the Banking Regulation and Supervision Agency was created in 1999. The purpose of the study is to explain Banking Regulation and Supervision Agency by examining the historical development of the Turkish banking system and answering why the regulation and supervision are needed.After the liberalization of exporting and importing in 1980, Turkey has begun the period of liberalization. Liberalization in Turkey was the beginning of the change and transformation for financial system. After financial liberalization dangers led to financial crisis have increased. After the period of irregular and inadequate financial liberalization, Turkey faced financial crisis in 1994, 2000 and 2001. In May, 2001; `Strong Economy Program? has been started by the government of Turkey and sweeping changes was made for financial policy. Crisis in November 2000 and February 2001 showed that sweeping changes should be made to revive the financial conditions in Turkey. Confidence to the system has increased after the establishment of the BDDK. Banking restructuring process in our system is begun strong economy program and 'the banking restructuring program' is explained in 2001. Crises in November 2000 and February 2001, a radical restructuring in the sector is doomed. Confidence in the system is a replacement for the establishment of the BDDK.A new page in our history was opened after the establishment of the BDDK and the assignment of new committee.