Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan bankacılık krizleri ve Türkiye modeli
The banking crisis in the developing countiries and model of Turkey
- Tez No: 319715
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Dünya ekonomilerinde, 1970'lı yıllarlardan itibaren yaygınlaşan finansal liberalizasyon soncunda finansal krizler yaygınlaşmıştır. Finansal krizleri açıklamak için birçok iktisatçı yeni kriz modelleri geliştirmişlerdir.Bankacılık krizleri, 1990'lı yıllarda Gelişmekte Olan Ülkeleri etkilemiş ve büyük ekonomik kayıplara neden olmuştur. Bu ülkelerde bankacılık krizlerinin yaşanmasının nedenleri, finansal liberalizasyona hazırlıksız yakalanmaları, zayıf ve denetimsiz bankacılık sistemi ve yüksek kamu açıkları olarak gösterilmektedir.Bu bağlamda çalışmada, finansal krizler incelenmiş, Gelişmekte Olan Ülkelerde yaşanan bankacılık krizlerinin nedenleri, sonuçları ve bankacılık krizlerine karşı alınabilecek önlemler araştırılmıştır. Türkiye'de 1994, 2000 ve 2001 yıllarında yaşanan bankacılık krizlerinin gelişimi, sonuçları ve yeniden yapılandırma programı kapsamında yaşanan gelişmeler incelenmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of liberalization since 70?s financial crises has became more often. Many economists had develop new models to explain the financial crises.Banking Crises, during the 90?s had influenced and caused huge economic losses at developing countries. The reasons of these banking crises were weak and deregulated banking system, high public deficit and being caught unprepared to financial crises.In this context, causes, consequences and measures to be taken against the financial and banking crises in developing countries are being examined. Also, development, consequences and restructuring programs of crises that Turkey had faced in 1994, 2000, 2001 were analyzed and solutions are offered.