İnternet yasakları: Global ile yerel arasındaki çatışma, ülkeler karşılaştırması
Internet censorship: The conflict between global and local laws, comparison between countries
- Tez No: 319734
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez, internet yasaklarının, Türkiye ve örnek ülkelerdeki benzerlik ve farklılıklarını incelemektedir. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Çin, Suudi Arabistan, araştırılan ülkeler olarak seçilmiştir. Türkiye ve seçilen ülkelerde var olan mevcut internet yasakları ve engelleyen sistemler arasında karşılaştırma yapılmıştır. Yapılan çalışma sonunda, internet sansürü uygulayan ülkelerde aile ve çocuğu korumaya yönelik yasaların benzerliği görülmüştür. Ülkesel bazda bir takım özel hassasiyetler öne çıksa da, internet yasaklarının yerel değil, global olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, examines the similarities and differences of internet censorship in Turkey and other selected countries. United States of America, European Union, People's Republic of China and Kingdom of Saudi Arabia were selected as researched countries. The comparison was made between Turkey and the other countries for the existing internet censorship and the systems that prevent the internet censorship. This study shows, the similarities of laws to protect children and families for the researched countries with internet censorship. Despite the fact that there are some certain national sensitivities, the results of this thesis shows that prohibitions on the internet are global rather than local.