Türk İş Hukukunda belirli süreli iş sözleşmesi yapma serbestisi ve sınırları
Freedom of and limits of making fixed term contract in Turkish Labour Law
- Tez No: 319741
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜZEL, DOÇ. DR. FUAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Belirli süreli iş sözleşmesi, objektif koşulların varlığı şartına bağlı olarak, taraflarca sözleşmenin sona erme anının sözleşmenin kurulması aşamasında takvime göre veya amaca dayalı olarak önceden öngörülebilir şekilde belirlendiği iş sözleşmesidir.4857 sayılı İş Kanununun getirdiği düzenleme uyarınca belirli süreli iş sözleşmelerinin yapılabilmesi ve yenilenmesi objektif koşulların varlığına bağlıdır. Eğer sözleşmenin belirli süreli olarak yapılması için objektif koşullar bulunmuyorsa bu durumda sözleşme baştan itibaren belirsiz süreli iş sözleşmesi olarak kabul edilecektir.
Özet (Çeviri)
Fixed-term employment contract means a contract that not only depending on existence of objective conditions, but also based on calendar or the purpose and in which the end of the contract is determined by interested parties when the contract is signed.According to new legislation brought by numbered 4857 Labor Code, signing or renewing the fixed-term employment contract are depend on existence of objective conditions. If there are no objective conditions in contract, then this contract has to be considered as an employment contract of indefinite duration.