Türkiye'deki üniversitelerde bulut bilişim teknolojisinin uygulanabilirliğinin Teknoloji Kabul Modeli yaklaşımıyla belirlenmesi
Determining the applicability of cloud computing technology in Turkish universities with the Technology Acceptance Model approach
- Tez No: 319751
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada iki temel amaç güdülmüştür. İlk amaç, bilişim uzmanlarının bulut bilişim teknolojisini uygularken etkilendikleri faktörlerin literatürde kullanılan teknoloji kabul modeliyle istatistiksel olarak belirlenmesidir. Diğer amaç ise, bir organizasyondaki bulut bilişim yapısının incelenmesi ve ortaya çıkan yapının çıktıları ile istatistiksel olarak ortaya çıkan sonuçların bir arada değerlendirilmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda, istatistiksel model için Türkiye'de bulunan 169 üniversitede çalışan 276 bilişim uzmanı araştırma kapsamına alınmıştır. Gerçek bir bulut bilişim yapısının incelenmesi için Atatürk Üniversitesi bulut yapısı araştırmanın kapsamına dâhil edilmiştir.Analiz sonuçlarına göre bilişim uzmanlarının bulut bilişim teknolojisini uygulama niyetlerini teknolojiden algıladıkları fayda faktörünün %99,8 oranında etkilediği görülmüştür. Algılanan fayda faktörünün ve bulut bilişim teknolojisini etkileyen diğer faktörlerin içerisinde yer alan değişkenler irdelendiğinde ortaya çıkan istatistiksel analiz sonuçları ile Atatürk Üniversitesi'nin bulut yapısının incelenmesi sonucu ortaya çıkan çıktılar karşılaştırıldığında, teorik ve pratik sonuçlar bire bir örtüşmüştür. Sonuç olarak çalışmanın, bulut bilişim teknolojisinin uygulanabilirliğini etkileyen faktörleri belirlediği için, servis sağlayıcılara gelecekte bulut bilişim teknolojisinin benimsenmesi yönünde yeni planlar yapmaları konusunda yardımcı olabileceği düşünülebilir. Ayrıca, bir bulut yapısının incelenerek, bu bulut yapısının organizasyona kattığı avantaj ve dezavantajların tartışıldığı bu çalışma, bulut bilişim teknolojisini uygulamayı düşünen organizasyonlar için yardımcı bir kaynak niteliği taşıyabilir.
Özet (Çeviri)
This study serves two main purposes. The first purpose is to statically determine the factors that IT professionals are affected while applying the cloud computing technology. In this regard, the determination is made with the technology acceptance method used in literature. The other aim is to evaluate the cloud structure of an organization and to statically consider this structure along with the statical outcomes. For these purposes, 276 IT professionals working at 169 different Universities in Turkey are included in the study. Likewise, to examine a real example of cloud computing structure, Atatürk University is included in the study.According to analysis results, the intention of IT professionals with respect to applying cloud computing technology are affected by perceived usefullness at a rate of 99,8%. Furthermore, The variables within the factors which have effects on perceived usefulness and cloud computing technology are examined. The statistical analysis results of this examination are compared to the outcome of Ataturk University?s real cloud structure. This comparison shows that theorical results and practical results correspond to each other. As a result, this study might help to service providers to plan for future adoption of cloud computing technology since it determines the factors which affects the application of cloud computing technology. Having examined advantages and disadavantages of a real example of cloud structure, it might be thought as a supplementary resource to the organizations which may have an intention to apply this technology as well.