Türk kimliğinin algılanışının Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine etkisi
Perception of Turkish identity in europe and its affects on Turkey-EU relations
  1. Tez No: 319843
  2. Yazar: SERPİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN KENAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle beraber uluslararası sistemin köklü bir değişikliğe uğraması, tehdit algılamasının tamamen değişmesine ve yeni sisteme bir önceki dönemlerden farklı olarak yeni aktörlerin eklemlenmesine yol açmıştır. Kimlik kavramı bu noktada önem arz etmektedir. Çünkü yeni aktörlerin eklemlenmesi yeni dönemde yaşanan çatışmaların boyutunu da değiştirmiştir. Sadece yaşanan çatışmalar değil aynı zamanda toplumların kendi içlerinde yaşadıkları `kimlik krizleri' de yeni dönemin en çok tartışılan ve `kimlik' kavramıyla açıklanmaya çalışılan konularından olmuştur. Bu bağlamda bu çalışmada Türkiye'nin `kimliğinin algılanması' üzerinden yola çıkılarak Türkiye- AB ilişkileri ve geleceğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede öncelikle Türkiye'nin kimlik bileşenleri incelenmiştir ve bu bileşenlerin Türkiye'nin AB üyeliğine nasıl bir etkisinin olduğuna cevap aranmaya çalışılmıştır. Ayrıca Türkiye'nin algılanmasında rol oynayan temel etkenler dönemlere ayrılarak irdelenmeye çalışılmıştır. Bunu yaparken;a)Türkiye'nin algılanmasını etkilemiş/ etkileyen temel faktörler üzerinde durularak bunların nasıl `önyargılara' dönüştüğü incelenmeye çalışılmıştırb)Avrupa'da Türkiye hakkında oluşmuş olan önyargıların Türkiye'nin üyeliğine olan desteği ve Türkiye AB ilişkilerinin geleceğini nasıl etkilediği araştırılmıştır.Bu sorulara cevap ararken literatür taramasının yanı sıra özellikle Türkiye'nin AB üyeliğine olan kamuoyu desteğinin ya da karşıtlığının araştırıldığı `kamuoyu yoklamalarına' odaklanılmıştır. Bu anketlerden yola çıkarak genellemelere ulaşmak mümkündür. Aynı şekilde anketler aracılığı ile yapılan araştırmalar sadece Türkiye ile sınırlı değildir aynı zamanda diğer aday ve muhtemel aday ülkeleri de kapsamaktadır. Bu durum da, Türkiye'nin üyeliğine olan yaklaşımın diğer aday ülkelerle karşılaştırmalı olarak incelenmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca bu konuda yapılmış farklı araştırmalara da yer verilmiştir.Çalışmada da ortaya konuğu gibi Türkiye'nin AB üyeliğine olan desteğin düşük olması Türkiye'nin Avrupa'da algılanan olumsuz imajı ile doğrudan ilişkilidir. Çeşitli faktörlerin bir araya gelmesi ile oluşmuş olan Türk algısı, AB'ye üyelik yolunda Türkiye'nin önündeki en büyük engellerden bir tanesi olarak durmaktadır
Özet (Çeviri)
Due to the fact that international system has had enormous changes after the Cold War, perception of threat has changed gradually and this change led the new actors join the international system. At this point, the notion of `identity? gained much importance in order to explain the new international system as well as the relations between ethnically and religiously different groups.Turkey?s EU membership thus has generated intense identity- based discussions, which has focused on the differences between Turkey and the EU. In this context, this thesis aims to examine the future of Turkey- EU relations by focusing on the factors that shaped the perception of Turkish identity. In order to do that, my initial aim is to explain the construction of Turkish identity over time. After establishing the basic knowledge on what is the Turkish identity, the thesis explains the factors that shaped the negative image of Turks as follows;a)The main factors that affecting the perception of Turkish identity in a negative way,b)Their affects on the evaluation of Turkey?s membership into EU;In order to explain these factors, articles of academicians?, statements of political leaders and also public opinion polls are used. Especially public opinion polls which provide extensive knowledge about the candidate countries, are taken into consideration.European publics? decisions seem to play critical role in the membership process, whose opinion has been mostly shaped by the negative factors as a result of interactions between Turks and Europeans. The historical and cultural differences, albeit in an implicit manner, together with the existence of non-integrated Turkish migrants in Europe seem to deteriorate the Turkish image in the minds of Europeans. As a consequence this deteriorated image affects the support for the Turkish membership.