Gençlerin toplumsal davranış ve yönelimleri: İstanbul'da 'apaçi' altkültür grupları üzerine nitel bir çalışma
Social attitudes and trends among youth: A qualitative study on ?apache? sub-culture groups in Istanbul
- Tez No: 319844
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ABAY, PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 462
Özet
Apaçi gençliği merkeze alan tez çalışmasının amacı üç kısımdan oluşmaktadır: 1) toplumsal planda ?apaçi? olarak tanımlanan gençlerin kim oldukları ve bu tanımlama karşısındaki tutum ve davranışlarını; 2) ?apaçi? tanımlamasının, tanıma muhatap gençler açısından nasıl algılandığını; 3) ?apaçi? olarak tanımlanan gençlerin toplumla yaşadıkları kabul edilen sorunlu ilişkinin boyutlarını ortaya koymak ve yaşanan durumu gençlerin anlatımlarıyla ortaya çıkarıp, çözüme dair yöntemler geliştirebilmek. Bu çerçevede saha araştırması İstanbul-Esenler ilçesinde yürütülmüş; uzaktan gözlem, derinlemesine mülakat, odak grup çalışması, katılımlı gözlem ve doküman inceleme tekniklerinin yardımıyla toplam yetmiş bir (71) kişi ile derinlemesine mülakat, otuz (30) kişi ile de odak grup çalışması gerçekleştirilmiştir.Tez giriş ve sonuç bölümleri dışında üç ana bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, önemi, amacı, yöntemi, çalışma sorusu ve alt soruları ve kapsam-sınırlılıklar belirtilmiştir. Ayrıca Türkiye gençlik çalışmalarının dönemsel ve tematik kısa bir okumasına yer verilmiştir. Birinci bölümde Gençlik kavramı ve farklı disiplinlerde kullanımları değerlendirilmiş, altkültür kavramı ve kavramın ?apaçi gençliği? izah etmede ne derece yeterli olabileceği ile ?Apaçilik? kavramının çıkış noktası, Türkiye'deki kullanımları ve bu türden kullanımların tarihsel arka planı üzerinden mesele tartışılmıştır. İkinci bölümde araştırmada kullanılan nitel yöntem ile onun teorik çerçevesi tanımlanmış; ayrıca saha araştırması boyunca kullanılan veri toplama teknikleri tartışılmış ve sahada elde edilen verilerin analizinde kullanılan yöntemler izah edilmiştir. Üçüncü bölümde, saha çalışması neticesinde elde edilen bulguların, oluşturulan temalar, kategoriler ve alt kategoriler şeklinde tasnifi yapılmıştır. Sonuç kısmında ise; çalışmanın ?apaçi gençlik? konusu etrafında nasıl anlaşılması gerektiği tartışılmış ve saha araştırması neticesinde birtakım çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmanın sonundaki Ekler bölümünde; ?apaçi gençlik? üzerine iki kısım eklenmiştir: 1) Apaçi Gençlik Sözlüğü, 2) Görsel Olarak Apaçiler.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis which focuses on Apache youth is threefold: Revealing 1) the identities of youth groups socially described as ?apache? and their attitudes and conducts of behavior related to this description; 2) the perception of ?apache? description among these youth groups; and 3) the dimensions of so-called problematic relationship between the ?apache? youth and society. In this regard, the field study is carried out at Istanbul?s Esenler district while the tools of qualitative research such as distinct observation, in-depth interview, focus group study, participatory observation and document analysis techniques. There are 71 in-depth interviews along with 30 people engaged in focus group study in the thesis.Thesis has three parts in addition to introduction and conclusion as it covers the subject, importance, aim and methodology, relevant question and sub-questions as well as the scope and limitations in the introduction part. Moreover, a brief review of youth studies in Turkey both chronological and thematically. In the first part, youth concept and its use in different disciplines is assessed while sub-culture as a notion is discussed on the grounds of its capability to describe the ?apache? youth along with the historical background of ?apache? youth in Turkey. The qualitative research method used in the field study with its theoretical framework is described in the second part. Furthermore, data collection procedures in the field study are discussed along with a detailed description of data analysis tools and techniques. The results provided in the field study are classified into themes, categories and sub-categories in the third part. Last but not the least, the relevance of our study among the ?apache youth? issue is discussed while some remedies to the problem are also offered in the conclusion part, followed by an appendix section including 1) Apache Youth Dictionary and 2) Apaches Visually.