Alev Alatlı'nın Kâbus ve Rüya romanlarında modernizm ve yeni dünya düzeni eleştirisi
Modernism and new world order criticism in Alev Alatlı's novels: Kâbus and Rüya
- Tez No: 319860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ DAŞCIOĞLU, PROF. DR. HASAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Modernizm, düşünce, bilim, sanat ve toplum alanlarında biri diğerinden bağımsız farklı süreçlerin toplamıdır ve bu yönüyle modernizme başlangıç noktası tayin etmek pek mümkün gibi gözükmemektedir. Yeni Dünya Düzeni ise, Alev Alatlı'nın romanlarında bıraktığı izlekten hareketle, modernizm projesinin öngördüğü düzeni ifade etmektedir. Bu yeni düzen, oligarşik bir fedarasyon yönetiminde dünyayı tek dil, tek din, tek bayrak altında birleştirmeyi hedeflemektedir ve proje, Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyet Rusya arasındaki soğuk savaşın sona ermesiyle tek kutuplu dünyanın liderliğine yükselen Amerika'nın önderliğinde uygulanmaya devam etmektedir.Romanlarını estetik kaygıların ötesinde sahip olduğu fikirleri ifade etme aracı olarak gören Alev Alatlı'nın Schrödinger'in Kedisi I-Kâbus ve Schrödinger'in Kedisi II-Rüya eserleri, modernizm ve yeni dünya düzenini roman kurgusunun izin verdiği ölçüde yansıtmışlardır. Bu tezin yazılmasındaki amaç, yazarın roman kurgusu üzerinden ifade etmek istediklerini tespit etmeye çalışmaktır.Tezin ilk bölümünde Alev Alatlı'nın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölüm ise, çalışmamızın teorik zeminini oluşturacak olan modernizm konusuna ayrılmıştır. ?Modernizmin Tarihsel Seyri? başlığı altında modernizmin oluşmasına zemin hazırlayan olaylar ele alışmış, modernizmin bir süreçler bütünü olduğuna vurgu yapılmıştır. ?Modernizme Yönelik Tanımlamalar? başlığında ise, çoğu sosyoloji sahasında eser vermiş düşünürlerin modernizm tanımları verilmiş, bu tanımlardan en makul olanı gerekçesiyle birlikte verilmiştir. ?Modernizme Yönelik Eleştiriler? kısmında, Max Weber'den Horkheimer'a modernizme yöneltilen eleştiriler genel hatlarıyla verilmeye çalışılmıştır. ?Türk Romanında Modernizm? başlığı modernizmin konu olarak edebiyatımıza girişi kastedilmektedir. Bu bağlamda, Osmanlı Devleti'nin batılılaşma süreci ve batılılaşmanın modern Türk romanındaki görünümü genel olarak verilmeye çalışılmıştır. ?Yeni Dünya Düzeni? başlığında ise, modernizm ile bağlantılı olarak ele alacağımız kavramın menşei ve niteliğine dair bilgi verilmiştir.Çalışmamıza esas teşkil eden inceleme kısmı üçüncü bölümde yer almaktadır. Modernizmin ve Yeni Dünya Düzeni'nin romandaki görünümü ile Alatlı'nın roman üzerinden getirdiği eleştiriler, modernizm sonucu olarak ortaya çıkan ve modernizmin temel unsurları olarak adlandırabileceğimiz kavramlar etrafında incelenmeye çalışılmıştır. Bu kavramlar alt başlıklar olarak verilmiş, kavramların etrafında kısa bilgiler verildikten sonra romandaki ilgili kısımlar alıntılanarak tartışılmıştır. Sonuç bölümünde ise, romanlara dair genel bir değerlendirme bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modernism is a sum of kinds of processes such as idea, science, art and society which are independent from one another and that makes it difficult to point a specific beginning for Modernism. As for, New World Order states, in the direction of Alev Alatlı's novels, an order that modernism project foresees. This new order aims to unite the whole world within a single language, a single religion and a single flag under the heel of an oligarchic union and this project is performed by America rising as a leader of unipolar world as a result of ending cold war between United States of America and Soviet Russia.Schrödinger?s Cat I- Nightmare and Schrödinger?s Cat II- Dream by Alev Alatlı, who sees her novels as means of expressing her own thoughts beyond aesthetic apprehension, reflect the idea of modernism and new world order as possible as the novel fiction allows. The aim of writing this thesis is to try to establish what the author wants to express within the boundaries of her novel fiction.The first part of the thesis consists of Alev Alatlı's life and works. As for the second part, it is allowed for the subject of modernism which forms the theoretical ground for our study. Under the title of“Historical Progress of Modernism”, events, which form a ground for modernism, are addressed and it is stressed that modernism is a sum of processes. As for in the title of“Modernism Oriented Descriptions”, descriptions on modernism of philosophers, who gave works mostly in the branch of Sociology, are stated and the most reasonable one is given with its reason. In the part of“Modernism Oriented Criticisms”, criticisms on modernism, from Max Weber to Horkheimar, are given within a general frame. The title of“Modernism in Turkish Novel”indicates the entrance of modernism into Turkish novel as a subject. In this context, Ottoman Empire's process of westernisation and appearance of westernisation in modern Turkish novel are tried to be pointed. As for under the title of“New World Order”information on the origin and the quality of the concept, which will be addressed with the subject of modernism, is given.Analysing part, the base of our study, takes place in the third part. With the appearance of Modernism and New World Order, Alatlı's criticisms via her novel are tried to be analysed around the concepts which arise as a result of modernism and can be entitled as basic elements of modernism. These concepts are as subtitles on which brief information is given and then the relevant parts quoted from the novel are discussed.In the conclusion part, an overall evaluation on novels is stated.