Türkiye'deki gençlik sürecinde marjinal gruplar:Emo Örneği
Marginalized groups of youth in the process of Turkey: Emo Example
- Tez No: 319861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR YAZGAN HEPGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
?Türkiye'deki gençlik sürecinde marjinal gruplar? isimli çalışmamızda öncelikle gençlik ve ergenlik döneminde gencin yaşadığı değişimler ve sıktıları inceledik.Gencin psikolojik olarak çerçevesini çizdikten sonra toplumsal kurumların ergenlik sürecinde yaşadığı ilişki şeklini çizdik.Aile, arkadaş grupları gibi toplumsal gruplar gençliğin şekillenmesinde önemlidir.Çalışmamızın devamında gençliğin toplumun genel kurallarına karşı gösterdiği anomi ve yabancılaşma kavramlarını inceledik.Kültür ve gençlik gruplarında alt kültür perspektifinden inceledikten sonra gençlikteki marjinal grupların evrensel boyuttan yerel boyuta yansımalarını açıklamaya çalıştık.Gençlik toplumsal açıdan son derece önemlidir. Genç ergen olma sürecinde bedensel,ruhsal birçok değişim yaşamaktadır.Tükiye tam bir geçiş evresindedir bu nedenlede dünyadaki değişimlerden çok çabuk etkilenmektedir. Ülkemizdeki bilimsel çalışmalar değişimle aynı paralelde gidememektedir. Bu anlamda bizim çalışmamız toplumda yeni yeni oluşan ve şekillenen bir konu olan emoları inceleyerek sonraki çalışmalar için bir öncelik olmuştur. Bunun yanında bu değişime dikkatleri çekmekte çalışmanın temel amaçlarındandır. Bu değişimlerin kendinde yarattığı gerginlik duygusallık gibi pek çok etmen vardır.Genç bu süreçte topluma kendinin birey olduğunu ispatlama çabasındadır bu nedenle de yaşadığı topluma yabancılaşabilir ve anomi davranışı gösterebilir.Bu anlamda dünyada ki değişimler, küreselleşme,teknoloji gibi pek çok etmen gençlik gruplarının evrenselleşmesine neden olurken topluma bağlı olarak yerel gençlik grupları azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study“Marginal groups in the process of Turkey's youth,”we first examined the changes and challenges of youth and adolescence. After drawing the young person's psychological framework we draw the shape of the social institutions relationship during the process of puberty. Social groups such as family, friends group has an important role in shaping the youth.In continuation of our work we reviewed the concepts of anomie and alienation demonstrated by the youth against the general rules of society. After reviewing the perspective of subculture in culture and youth groups we tried to explain the reflections of the marginalized groups from universal dimensions to local dimensions.In social aspect youth is extremely important. In the process of being young, adolescents have many physical and spiritual changes. A lot of factors created by these changes in itself such as sensuality and tension. In this process young tries to prove that the individual self to society therefore may be alienated to the society and show anomie behaviors . In this sense, the changes in the world like globalization, technology and many other factors causes globalization of youth groups and depending on the society local community youth groups decreases.