Suç politikasının temel ilkeleri açısından Türk Hukukunda cinsel suçlar ve kastrasyon
Sexual offenses and castration in terms of the basic principles of criminal policy in Turkish Law
  1. Tez No: 319899
  2. Yazar: SERTAÇ IŞIKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Suç politikasının temel ilkeleri, bireylerin temel hak ve özgürlüklerine en çok müdahale imkanı olan ceza hukukunda bireylere güvence sağlayan ve kanun koyucuyu sınırlayan esaslardır. Cinsel suçlarda suç politikasının temel ilkelerine uygunluk, bireysel özgürlüklerin korunması açısından önem taşımaktadır. Yine ceza hukukunda yaptırım konunda da bu ilkeler yol gösterici olup, çalışmamız bu sebeple suç politikasının temel ilkeleri açısından cinsel suçların değerlendirmesi ve cinsel suç faillerine özgü bir yaptırım olan kastrasyona ilişkindir.
Özet (Çeviri)
The basic principles of criminal policy, which is able to most intervene in basic rights and freedoms of individuals in criminal law are the fundamentals which provide assurances to individuals and limiting legislator.Compliance with the fundamental principles of criminal policy of sexual offenses, it is important for the protection of individual freedoms. That is also the guiding principles in criminal law sanctions,Therefore, this study relates to evaluation of sexual offenses in terms of the basic principles of criminal policy and associated with castration as a specific sanction for perpetrators of sexual crime.