Michel Foucault'nun iktidar analizinde hukukun yerinin belirlenmesi
To determine the place of the law in Michel Foucault?s power analysis
  1. Tez No: 319898
  2. Yazar: UMUT KOLOŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN IŞIKTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
Michel Foucault'nun İktidar Analizinde Hukukun Yerinin Belirlenmesi, öz olarak, ünlü düşünür Michel Foucault'nun iktidara ilişkin yaptığı soybilimsel analizin hukuk felsefesi alanına getirebileceği yenilik imkânlarının sağladığı bir motivasyonun ürünüdür.Foucault'nun felsefi duruşunu, arkeoloji ile analiz ettiği bilgi ve soybilim ile analiz ettiği iktidar ile özne ve hakikat meseleleri üzerine tefekkürü oluşturur. Ona göre bilgi ile iktidar özneyi ve hakikati üretmekte ve yeniden üretmektedir. Dolayısıyla, özellikle iktidar, onun analizinde tahakkümcü, yasaklayan ve negatif değil, bilakis, üretken ve pozitiftir.Çalışmamız bu iktidar analizinin hukuk alanına ilişkin değinilerini ve iddialarını betimleyip bunların bir değerlendirmesini yapmayı amaçlamaktadır. Foucault'nun iktidar analizi, iktidarın yukarıdan aşağıya, tek merkezli ve negatif çözümlemesine karşı eleştirel bir duruş sergilemekte ve bu duruş, Foucault'ya göre iktidarın yukarıdan aşağıya, tek merkezli ve negatif analizinde başrol oyuncularından biri olan hukuka dair de yeni tespitler yapmaya elverişli malzemeyi ve manevra alanını sunmaktadır.Özetle, bu çalışmada, Foucault'ya göre özne ve hakikati üreten iktidar ilişkileri hukuk boyutu ile ele alınmış ve hukuk pratiklerinin bu üretim sürecinde oynadıkları rol tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
To Determine The Place of The Law in Michel Foucault?s Power Analysis is the result of an enterprise which aims to examine the new possibilities that the famous contemporary philosopher Michel Foucault?s geneological power analysis can bring to the area of legal philosophy.The philosophical standpoint of Foucault consists in archeological method analysing structure of the knowledge and geneological method analysing structure of the power and thinking about the problem of subject and truth. According to him, knowledge and truth produce and reproduce the subject and the truth. So, especially the power, in his analysis, is not domineering, proscriptive and negative but productive and positive.Our study aims to examine the implication of this power analysis in the area of the law. Foucault?s power analysis takes a critical stand on the other power analysis which is from above to below and one-centred and negative. And with this critical stand he provides us with some useful intellectual tools and a room for improving new determination for the law.In this study, the power relations producing the subject and the truth are examined from the legal point of view and the role the legal practice can play in this relations are tried to be determined.